تبلیغات
مهندسی اقتصادکشاورزی - اقتصاد دانان بزرگ

اقتصاد دانان بزرگ

نویسنده :نگین عباسوند
تاریخ:جمعه 17 تیر 1390-01:35 ب.ظ

1.آدام اسمیت

AdamSmith.jpg
نگاره‌ای از آدام اسمیت

آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ - ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوفی اسکاتلندی بود که از او به عنوان پیشروی اقتصاد سیاسی یاد می‌شود. وی همچنین از نظریه‌پردازان اصلی نظام سرمایه‌داری مدرن به شمار می‌رود؛ اسمیت ایده‌های خود راجع به اقتصاد را در کتاب خود ثروت ملل به تفصیل شرح داده است.

 

زندگی‌نامه

آدام اسمیت پسر یک بازرس گمرک در کیرکالدی در منطقهٔ فایف در اسکاتلند بود . تاریخ دقیق تولد وی مشخص نیست ولی نامگذاری وی در تاریخ ۵ام ژوئیهٔ سال ۱۷۲۳ میلادی در کیرکالدی انجام گرفته شده بود . پدر او شش ماه قبل از تولد وی از دنیا رفت. او در حدود ۴ سالگی توسط یک گروه از کولی‌ها ربوده‌شد، ولی خیلی زود توسط عموی خود نجات داده شد و به آغوش مادرش بازگشت.

در سن ۱۵ سالگی، اسمیت وارد دانشگاه گلاسگو شد و در آنجا علم اخلاق را تحت نظر فرانسیس هاچستون که اسمیت آنرا فراموش ناشدنی می‌دانست فراگرفت. در سال ۱۷۴۰ میلادی او وارد کالج بالیول در دانشگاه آکسفورد شد و در سال ۱۷۴۶ میلادی آنرا ترک کرد. در سال ۱۷۵۱ میلادی به مقام استاد منطق در دانشگاه گلاسگو رسید و سال بعد در همین دانشگاه شروع به تدریس منطق کرد.

گلاسگو مرکزی جدی مطالعه و پژوهش و یکی از کانون‌های روشنگری اسکاتلند بود . وی مدتی به پاریس رفت وبا دکتر «کنه» پزشک دربار لوئی پانزدهم که بنیان‌گذار مکتب اقتصادی فیزیوکراسی بود به گفت وگو پرداخت. به رغم عقاید جاری عصر که منبع ثروت را طلا و نقره می‌انگاشت، کنه زمین را یگانه سرچشمه ثروت می دانست. او عقیده داشت ثروت از تولید سر چشمه می‌گیرد. او فقط طبقات کشاورز را مولد واقعی ثروت می‌دانست . آدام اسمیت با دکترین تمایل به کشاورزی کنه و فیزیوکراتها موافق نبود. اسمیت پس از بازگشت کتاب بررسی در باره ماهیت و علل ثروت ملل را در ۱۷۷۶ منتشر کرد.

در نهایت او مأمور عالیرتبهٔ گمرک اسکاتلند و رئیس دانشگاه گلاسگو گردید.[۲]


صفحهٔ اول کتاب ثروت ملل، لندن، چاپ ۱۷۷۶ میلادی

تصویر آدام اسمیت روی اسکناس

در سال ۲۰۰۷، بانک مرکزی بریتانیا سری جدیدی از اسکناس‌های ۲۰ پوندی را با تصویر آدام اسمیت منتشر کرد.[۳]

آثار

او با نوشتن دو کتاب به نامهای نظریه عواطف اخلاقی در سال ۱۷۵۹ (میلادی) و بررسی درباره ماهیت و علل ثروت ملل در سال ۱۷۷۶ (میلادی) شناخته شد. کتاب آخر یکی از اولین تلاشها برای مطالعهٔ سیستماتیک پیشرفت تاریخی صنایع و تجارت در اروپا است

 

2.فرانسیس یسیدرو اجورث

فرانسیس یسیدرو اجورث (زادهٔ ۸ فوریهٔ ۱۸۴۵، مردهٔ ۱۳ فوریهٔ ۱۹۲۶) (به انگلیسی: Francis Ysidro Edgeworth) از اقتصاددانان برجسته بود.


وی در سال ۱۸۴۵ در ایرلند متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در خانه به پایان برد و سپس وارد کالج ترینیتی در دوبلین شد. سپس به دانشگاه آکسفورد رفت و در سال ۱۸۶۵ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردید. او پس از مدتی کار وکالت در لندن و تدریس ادبیات انگلیسی در کالج بدفورد، به تدریس منطق در کالج کینگز لندن پرداخت و در همین کالج در سال ۱۸۸۵ به درجه استادی رسید. اجورث در سال ۱۸۹۱ به استادی کرسی اقتصاد سیاسی دانشگاه آکسفورد دست یافت. او در سال ۱۹۲۲ بازنشسته شد، ولی همراه با جان مینارد کینز به اداره امور مجله اقتصادی ادامه داد. او در سال ۱۹۲۶ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

فعالیتها

فرانسیس یسیدرواجورث تقریباً همه آثار او اقتصاددانان را مخاطب قرار داده و موضوعات فنی گسترده‌ای مثل مالیات‌ها، انحصار و قیمت‌گذاری در انحصار دو جانبه، نظریه محض تجارت بین‌المللی و نظریه شاخص‌های قیمت را متعرض شده است.کار بزرگ دیگر او تالیف کتاب روحیات ریاضی در سال ۱۸۸۱ است که استفاده از اخلاق مطلوبیت‌گرایی در زندگی اقتصادی است و نثر قدیمی و نصیحت‌گر آن که مملو از نقل قول از متون یونانی و اشاره به ادبیات کلاسیک است، البته مخاطبان وسیع‌تری دارد. با این حال، این کتاب عمیق و استعاری، حتی توجه همقطاران او را نیز چندان جلب نکرد. فقط استفاده از منحنی‌های بی‌تفاوتی در این کتاب به طور جدی مورد توجه قرار گرفت و اشاره او به مفهوم ماهیت یک اقتصاد مبادله‌ای تنها اخیرا و در نتیجه توسعه نظریه بازی‌ها، مورد عنایت واقع شده است. شرح و بسطی که اجورث در مورد مسائل می‌دهد، بسیار موجز است او از نظر شخصیتی نیز ترجیح می‌داد در پس پرده بماند. در نتیجه، غالب افکار او هنوز که هنوز است توسط دیگرانی که با این افکار برخورد می‌کنند، مجدداً کشف می‌شود. برای نمونه، در حالی که آلفرد مارشال بی‌تردید تحت‌تأثیر پاره‌ای نکات فنی ارائه شده توسط اجورث بوده، ولی اجورث همواره مارشال را استادی قابل‌احترام می‌دانست که اجورث باید در پایین پای او بنشیند. در سال ۱۸۹۱ که مجله اقتصادی به عنوان ارگان انجمن اقتصاددانان سلطنتی انگلیس تأسیس شد، اجورث سردبیر آن شد و مدت ۳۵ سال در این سمت باقی ماند. او اگرچه در چاپ مقالات در مجله، جانب انصاف را مراعات می‌کرد، ولی در مواردی نیز از نشر مقالاتی که فکر می‌کرد به اشتهار مکتب کمبریج (که تحت هدایت مارشال بود) لطمه خواهد زد، سرباز می‌زد. او نخستین کسی است که قانون بازده نزولی را برحسب کاهش تولید نهایی یک عامل تولید بیان داشت، در حالی که قبل از او دیگران همواره این قانون را برحسب کاهش تولید متوسط عامل تولید تعریف می‌کردند. او نخستین کسی است که «تابع مطلوبیت عمومی» را تعریف کرد، که مطابق آن مطلوبیت یک کالا فقط به مقدار مصرف آن توسط شخص بستگی ندارد، بلکه وابسته به مصرف دیگر کالاها توسط شخص نیز هست و بدین وسیله موضوع جایگزینی و مکمل بودن کالاها را به متن نظریه مطلوبیت آورد. او همچنین اولین کسی است که «منحنی‌های بی‌تفاوتی» را معرفی (ترکیبات مختلف دو کالا را نشان می‌دهد که برای شخص مطلوبیت یکسانی دارند) و «منحنی قرارداد» را مطرح کرده است که نقاط مشترک منحنی‌های بی‌تفاوتی را برای افراد مختلف نشان می‌دهد. اما مهم‌ترین خدمت اجورث به علم اقتصاد، ارائه نظریه «هسته‌مرکزی» در اقتصاد مبادله‌ای است. این نظریه از نظر طرفداران نظریه بازی‌ها در اثبات وجود تعادل عمومی به روش والراس اهمیت فراوانی دارد. اجورث جدا از کتاب روحیات ریاضی، کتاب دیگری نیز در مورد اخلاق منتشر کرد و در سال ۱۸۸۷، کتاب کوچکی نیز تحت عنوان متریک درباره اندازه‌گیری مطلوبیت تالیف کرد. او همچنین سخنرانی‌هایی در مورد اقتصاد جنگ، چه در اثنای جنگ بین‌الملل اول و چه بلافاصله پس از ختم آن، ایراد کرده است. اجورث مجموعه مقالات خود را در سال ۱۹۲۵ در سه مجلد تحت عنوان مقالاتی راجع به اقتصاد سیاسی منتشر کرد

 

3.جان استوارت میل

 

'جان استوارت میل'
فیلسوف، اقتصاددان و سیاستمدار
JohnStuartMillfa.JPG
جان استوارت میل
شناسنامه
تاریخ تولد ۸ مه ۱۸۰۶
زادگاه لندن، بریتانیا
تاریخ مرگ ۲۰ مه ۱۸۷۳
محل مرگ آوینیون، فرانسه

جان استوارت میل (به انگلیسی: John Stuart Mill) (۲۰ مه ۱۸۰۶۸ مه ۱۸۷۳) متفکر بزرگ بریتانیایی قرن نوزدهم، گذشته از آنکه نویسنده‌ای چیره‌دست بود و در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد قلم می زد، شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‏آمد.

او مدتی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی و چندی هم رئیس آن بود. در دهه ۱۸۶۰ او نماینده مجلس عوام در پارلمان بریتانیا شد و به دفاع از سیاست لیبرالی خاصه در مسائل قانونگذاری و آموزشی همت نهاد. نوشته‌های سیاسی میل بر حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه می‌گشت. میل در فلسفه قائل به اصالت تجربه و اصالت سود بود. بنیانگذاران این مکتب جرمی بنتام و پدر جان استوارت میل، جیمز میل بودند.

 

زندگی نامه

جان استوارت میل در سال ۱۸۰۶ در خانواده‌ای متوسط و شاید هم به لحاظ اقتصادی فقیر در لندن به دنیا آمد. پدرش جیمز میل فرزند یک کفاش روستایی در اسکاتلند بود. جان استوارت میل از سه سالگی آموختن زبان لاتین را آغاز کرد. پدرش هیچ گاه او را به مدرسه نفرستاد تا فرزندش را به شیوه خاص خودش بار بیاورد. افسانه‌های ازوپ نخستین کتابی بود که جان توانست به زبان یونانی بخواند.

وقتی جان هشت ساله شد، جرمی بنتام در اقدام سخاوتمندانه‌ای دیگر خانه شماره یک خیابان کوئین اسکویر پلیس را در اختیار خانواده میل گذاشت جان پیش از آنکه ۱۰ ساله شود، شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود تا برای آموختن منطق آماده شود؛ جان در ۱۲سالگی علاوه‌بر مطالعه آثار کلاسیک یونان و حتی «ریطوریقا»ی ارسطو، جبر، هندسه و حساب دیفرانسیل هم آموخته بود. آموختن علم منطق در ۱۲سالگی آغاز شد. آن هم با رساله‌های لاتینی درباره منطق اسکولاستیک (مدرسی). جان در کتاب بیوگرافی ای که بعدها نگاشت بر اهمیت این قسمت از آموزشش بسیار تاکید کرد. ۱۳ سالگی آغاز آموزش اقتصاد بود. جیمز در این سال یک دوره کامل اقتصاد سیاسی را به‌جان تدریس کرد و او را موظف کرد کتاب‌های آدام اسمیت و هم‌چنین اثر تازه تالیف شده دیوید ریکاردو را با عنوان «اصول اقتصاد سیاسی و مالیات بندی» بخواند و خلاصه نویسی کند که جان در سال ۱۸۲۰ آنها را در قالب کتاب «اصول اولیه اقتصاد سیاسی» منتشر کرد. در همین سال بود که به دعوت همان خانواده نوع دوست به فرانسه رفت تا یک سالی را در آنجا سر کند. زبان فرانسوی آموخت و شش ماهی هم در مون پلیه شیمی و ریاضیات خواند.


پس از بازگشت از فرانسه و پژوهش و تحقیق درباره انقلاب فرانسه، در زمستان سال ۱۸۲۱ «قانون رومی» را مطالعه کرد. همراه جان در این بخش از مطالعاتش جان آستین بود که شاید بتوان او را بهترین میراث دار اندیشه‌های «فایده‌گرایانه» جرمی بنتام دانست. در زمستان ۱۸۲۲ جان و دوستان جوانش انجمنی تشکیل دادند که هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می‌داد و به بحث و بررسی درباره موضوعات مختلف می‌پرداخت. آنها معیار تمام بحث هایشان را در اخلاق و سیاست «اصل فایده» گذاشته بودند.در سال ۱۸۲۳ جیمز میل کاری برای جان در کمپانی هند بریتانیایی دست و پا کرد. از همان سال روزنامه نگاری را هم آغاز کرد. در سال ۱۸۲۴ هم جان به انتشار مقاله در «وست مینستر ریویو» پرداخت؛ نشریه‌ای که جرمی بنتام یک سال قبلش راه اندازی کرده بود.نوشته‌های آغازینش در «مورنینگ کرونیکل» منتشر شد. جان از سال ۱۸۲۵ سخنرانی‌های عمومی اش را آغاز کرد. بحث و جدل‌های او با دیگران، منجر به‌شکل‌گیری یک انجمن بحث و جدل شد که تقریباً همه وقت جان را پر کرد. او آخرین مقاله اش را در وست مینستر، در بهار سال ۱۸۲۸ نوشت؛ مقاله ای درباره انقلاب فرانسه. در سال ۱۸۳۰ میل باز هم به فرانسه رفت. او در آنجا با انقلابیون انقلاب دوم فرانسه دیدار کرد و با نوشته‌های آگوست کنت و سن سیمون جامعه شناس فرانسوی نیز آشنا شد. در همین ایام میل دست به کار نگارش پنج رساله شد که بعدها تحت عنوان «رساله‌هایی در باب برخی مسائل حل وفصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد. آشنایی او با هریت تیلور در سال ۱۸۳۰ هم در تغییر برخی دیدگاه‌های سیاسی اش بی تأثیر نبود، تیلور همان زنی بود که بعدها پس از مرگ همسرش به عقد جان استوارت میل درآمد و تا آخر عمر با او ماند. او در سلسله مقالاتی که با عنوان «روح زمانه» در سال۱۸۳۱ نگاشت کوشید تا دیدگاه‌های تازه اش در باب حکومت را مدون کند. حال جسمی پدرش در سال ۱۸۳۵ وخیم شد و در ژوئن ۱۸۳۶ بود که جان استوارت میل بزرگ‌ترین معلم همه دوران‌های زندگی اش را از دست داد.یک سال پس از مرگ پدر، جان تالیف کتاب نظام منطق را که پنج سال پیش به کناری نهاده بود، از سرگرفت و آن‌را در سال ۱۸۴۰ به پایان برد. البته مطابق روال همیشگی اش در سال ۱۸۴۱ آن‌را بازنویسی کرد و اندیشه‌های منطقی اش را در قالب ردیه‌ای بر «فلسفه علوم استقرایی» ویول که تازه منتشر شده بود، عرضه کرد.میل اما هنوز به مهم‌ترین موضوعات زندگی اش نپرداخته بود. علاقه او به‌نظریه پردازی سیاسی در سال ۱۸۴۷ اوج گرفت. دغدغه میل درباره وضعیت اسف بار زندگی مردمان آن دوران را می‌توان در جای جای آثارش بازیافت. در سال ۱۸۴۸ کتاب «اصول اقتصاد سیاسی» منتشر شد. در سال ۱۸۵۱ میل با هریت تیلور ازدواج کرد. او کتباً به همسرش قول داد که همانند قبل برای انجام هر کاری آزاد باشد، اختیار اموالش را داشته باشد و نیمی از درآمد کتاب‌های میل هم از آن او باشد. این کار میل به معنای زیر پا گذاشتن قانون‌های نوشته و نانوشته بریتانیایی در نسبت میان مردان و زنان بود. میل در سال ۱۸۵۴ نگارش رساله مختصر آزادی را آغاز کرد که بعدها و در سال ۱۸۵۹ به‌صورت کتابی مستقل منتشر شد. در سال ۱۸۶۱ هم «فایده‌گرایی» منتشر شد که یکی از مهم‌ترین آثار میل و بازپرداخت دین اش به پدر و عمو بنتام بود. کار بعدی میل انتشار جزوه «اندیشه‌هایی در باب اصلاحات پارلمانی» بود. در سال‌های بعد او کتاب «بررسی فلسفه سر ویلیام همیلتن» مشهودگرا را نگاشت و مجموعه مقالاتش در معرفی آگوست کنت را در کتاب «آگوست کنت و پوزیتیویسم» منتشر کرد. شهرت جان استوارت میل بیشتر از آن شده بود که بتواند از تبعاتش برکنار بماند. در سال ۱۸۶۵ مردم از میل خواستند تا کاندیدای نمایندگی در مجلس عوام شود. حضور میل در مجلس تأثیر فراوانی بر تصویب «لایحه اصلاحات» داشت. در سال ۱۸۶۸ پارلمان منحل شد و میل هم به زندگی خصوصی اش برگشت و بیشتر اوقاتش را در فرانسه و در جوار گور همسر و معشوقش گذراند.

در هشتم ماه مه سال، ۱۸۷۳ جان استوارت میل به دنبال یک حمله ناگهانی قلبی در آوینیون درگذشت. او را در گورستان محقر سن وران و در کنار گور هریت به خاک سپردند.

جان استوارت میل در اواخر عمرش دست به کار نگارش کتاب اتوبیوگرافی اش شده بود که به زعم بسیاری ادیبان از مهم‌ترین آثار دوره ویکتوریایی به‌شمار می‌رود. این کتاب چند ماهی پس از مرگ میل منتشر شد.

آخرین جمله‌ای که هنگام مرگ از دهان میل خارج شد این بود:

« «می دانید که کارم را کرده‌ام.»  »


مشهورترین گفته جان استوارت میل در مورد خدا این است ,

« بزرگترین احترام به خداوند این است که بگوییم چیزی نمیدانیم.  »داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy cialis no rx
جمعه 16 آذر 1397 12:21 ب.ظ

Cheers, I appreciate this.
cialis generico postepay cialis authentique suisse legalidad de comprar cialis are there generic cialis cialis for bph where to buy cialis in ontario how do cialis pills work cialis sicuro in linea cialis prezzo al pubblico the best choice cialis woman
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Whoa all kinds of fantastic advice.
opinioni cialis generico cialis sale online cialis for sale in europa cialis 5 mg funziona buy cheap cialis in uk cialis taglich cialis coupon we like it safe cheap cialis achat cialis en suisse miglior cialis generico
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:25 ب.ظ

Fine content. Regards!
can i take cialis and ecstasy cialis venta a domicilio cialis 20mg preis cf cialis e hiv how do cialis pills work click here cialis daily uk side effects of cialis when will generic cialis be available american pharmacy cialis cialis prices
buy cialis online without a prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:48 ق.ظ

Thank you, Useful information.
canadian cialis 40 mg cialis what if i take we like it safe cheap cialis cialis bula cialis e hiv we choice cialis pfizer india cialis price in bangalore 5 mg cialis coupon printable enter site very cheap cialis il cialis quanto costa
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 07:23 ب.ظ

With thanks, Good information.
cialis 5 mg para diabeticos cialis tablets for sale cialis et insomni tadalafil 20mg cialis vs viagra rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg schweiz cialis in sconto low cost cialis 20mg cialis coupons printable
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Superb knowledge. Kudos.
tadalafil tablets cialis generico postepay weblink price cialis generic cialis in vietnam cialis dosage cialis prezzo di mercato cialis en 24 hora cialis 50 mg soft tab cialis tadalafil online cialis name brand cheap
buy tadalafil no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 08:27 ب.ظ

Wonderful knowledge. Thank you!
cialis generico lilly if a woman takes a mans cialis cialis super acti cialis 30 day trial coupon comprar cialis navarr cialis savings card cialis generico en mexico cialis patentablauf in deutschland cialis pills price each cialis lilly tadalafi
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 07:58 ق.ظ

You actually suggested this really well.
cialis 10mg prix pharmaci buy cialis sample pack enter site 20 mg cialis cost only now cialis 20 mg buy cheap cialis in uk cialis online cialis 5mg prix callus cost of cialis per pill cialis online
buy tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 07:58 ب.ظ

You suggested that well!
cialis arginine interactio cialis sicuro in linea cialis generic cialis sicuro in linea cialis pills prescription doctor cialis cialis generico lilly cialis side effects dangers cialis arginine interactio cialis canadian drugs
buy cialis online us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 07:25 ق.ظ

You actually stated that exceptionally well!
cialis 20mg prix en pharmacie cialis 30 day sample miglior cialis generico buy original cialis tadalafil generic cialis coupons printable cialis rezeptfrei cialis soft tabs for sale we use it cialis online store cialis dosage
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 08:13 ب.ظ

Position certainly utilized!!
buy name brand cialis on line cialis venta a domicilio cialis cuantos mg hay bulk cialis get cheap cialis only best offers cialis use cialis qualitat cialis 20 mg cost if a woman takes a mans cialis cialis generic tadalafil buy
buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 07:04 ق.ظ

Incredible quite a lot of helpful facts!
low cost cialis 20mg cialis rezeptfrei american pharmacy cialis cialis soft tabs for sale female cialis no prescription cialis 5 mg para diabeticos cialis generic cialis online prices on cialis 10 mg cialis canada
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:46 ب.ظ

Cheers! Good information.
generic cialis with dapoxetine how to purchase cialis on line cialis super acti cialis sans ordonnance tarif cialis france cialis taglich i recommend cialis generico acheter du cialis a geneve cialis pills in singapore recommended site cialis kanada
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 07:58 ق.ظ

You reported it terrifically.
price cialis wal mart pharmacy il cialis quanto costa cialis canadian drugs can i take cialis and ecstasy cialis 5mg side effects for cialis cialis 10 doctissimo tesco price cialis generic cialis levitra il cialis quanto costa
buy cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:48 ب.ظ

Superb content. Appreciate it.
sublingual cialis online are there generic cialis ou trouver cialis sur le net get cheap cialis cialis rckenschmerzen cialis from canada cialis tadalafil cialis online cialis lowest price cialis 100 mg 30 tablet
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:12 ق.ظ

Valuable write ups. Cheers!
best generic drugs cialis canadian drugs generic cialis acquisto online cialis cialis sans ordonnance cialis generic we use it cialis online store cialis generico cialis canada cialis patent expiration cialis wir preise
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:23 ب.ظ

You made the point!
only now cialis 20 mg costo in farmacia cialis cialis daily dose generic cialis 20mg cheap cialis cialis bula cialis pills price each generic cialis tadalafil cialis cost cialis rezeptfrei sterreich
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:38 ق.ظ

Many thanks. Terrific stuff!
compare prices cialis uk viagra or cialis deutschland cialis online price cialis per pill cialis prezzo al pubblico side effects of cialis we like it cialis price click now cialis from canada overnight cialis tadalafil cialis tablets australia
buy generic cialis pills
چهارشنبه 11 مهر 1397 10:05 ق.ظ

With thanks. I value it.
tadalafil generic 200 cialis coupon cialis ahumada if a woman takes a mans cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg schweiz import cialis acheter cialis kamagra the best choice cialis woman cialis italia gratis
buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 08:05 ق.ظ

Helpful stuff. Thank you.
cialis generique 5 mg cialis online napol wow look it cialis mexico prices on cialis 10 mg cialis lowest price buy cheap cialis in uk 40 mg cialis what if i take cialis daily cialis venta a domicilio cialis et insomni
canadian prescription drugstore
یکشنبه 1 مهر 1397 08:45 ق.ظ

Info very well used.!
canada online pharmacies legitimate canadian discount pharmacies in ocala fl canadian medications pharmacy times best canadian mail order pharmacies how safe are canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals pharmacy onesource pharmacy canada online prescriptions drugstore online india
http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:41 ق.ظ

You said this exceptionally well.
cialis pills boards cialis bula generic cialis review uk click here cialis daily uk cialis sans ordonnance cilas female cialis no prescription cialis daily new zealand rx cialis para comprar cialis online nederland
http://viagrayosale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:43 ب.ظ

Superb facts. Many thanks.
cialis 30 day trial coupon cialis for daily use generic cialis 20mg tablets cialis generico milano cialis rckenschmerzen generic cialis in vietnam best generic drugs cialis warnings for cialis cialis professional yohimbe cialis et insomni
cialissy.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:39 ب.ظ

Info nicely regarded!!
prices for cialis 50mg opinioni cialis generico cialis cipla best buy cialis generico lilly look here cialis order on line ou acheter du cialis pas cher cialis canada on line cialis for daily use low dose cialis blood pressure does cialis cause gout
Buy cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:51 ب.ظ

You've made your point very well!.
cialis 5 mg acquisto online cialis cialis authentique suisse buy cialis online price cialis best when can i take another cialis cialis 20 mg effectiveness cialis 5mg prix cialis 5 mg para diabeticos enter site 20 mg cialis cost
Globalplus
چهارشنبه 13 تیر 1397 10:46 ق.ظ
I have read so many articles օn the topic of tһe blogger lovers
еxcept this post is trᥙly ɑ fastidious paragraph,
keеp itt uρ.
Rajeev
چهارشنبه 30 خرداد 1397 10:23 ق.ظ
Ԝhɑt a informɑtion of un-ambiguity and preserveness ᧐ff valuable knowledge гegarding unpredicted
emotions.
Stone Jana
دوشنبه 28 خرداد 1397 06:30 ق.ظ
Can I simnply just saʏ what a relief to dishover sоmebody that
аctually қnows ԝhat they'rе talking aboսt on tһe web.
Ⲩοu certainly understand hhow to ƅring a probⅼem
to light and make it impoгtant. A ⅼot more peoplpe mᥙst check thіs оut аnd understand this siԀe of уour story.
I waѕ surprised yoᥙ're not more popular bесause yߋu dеfinitely have the gift.
Christopher
دوشنبه 28 خرداد 1397 05:25 ق.ظ
Hurrah! Aftеr all Ι got a weblog from ѡherе I be able too tгuly ᧐btain valuable data
гegarding my study ɑnd knowledge.
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:54 ب.ظ

You stated it fantastically.
only best offers cialis use comprar cialis navarr cialis alternative cialis qualitat 5 mg cialis coupon printable are there generic cialis cialis uk next day cialis 05 cialis 10 doctissimo cialis for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30