تبلیغات
مهندسی اقتصادکشاورزی - اقتصاد دانان بزرگ

اقتصاد دانان بزرگ

نویسنده :نگین عباسوند
تاریخ:جمعه 17 تیر 1390-02:35 ب.ظ

1.آدام اسمیت

AdamSmith.jpg
نگاره‌ای از آدام اسمیت

آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ - ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوفی اسکاتلندی بود که از او به عنوان پیشروی اقتصاد سیاسی یاد می‌شود. وی همچنین از نظریه‌پردازان اصلی نظام سرمایه‌داری مدرن به شمار می‌رود؛ اسمیت ایده‌های خود راجع به اقتصاد را در کتاب خود ثروت ملل به تفصیل شرح داده است.

 

زندگی‌نامه

آدام اسمیت پسر یک بازرس گمرک در کیرکالدی در منطقهٔ فایف در اسکاتلند بود . تاریخ دقیق تولد وی مشخص نیست ولی نامگذاری وی در تاریخ ۵ام ژوئیهٔ سال ۱۷۲۳ میلادی در کیرکالدی انجام گرفته شده بود . پدر او شش ماه قبل از تولد وی از دنیا رفت. او در حدود ۴ سالگی توسط یک گروه از کولی‌ها ربوده‌شد، ولی خیلی زود توسط عموی خود نجات داده شد و به آغوش مادرش بازگشت.

در سن ۱۵ سالگی، اسمیت وارد دانشگاه گلاسگو شد و در آنجا علم اخلاق را تحت نظر فرانسیس هاچستون که اسمیت آنرا فراموش ناشدنی می‌دانست فراگرفت. در سال ۱۷۴۰ میلادی او وارد کالج بالیول در دانشگاه آکسفورد شد و در سال ۱۷۴۶ میلادی آنرا ترک کرد. در سال ۱۷۵۱ میلادی به مقام استاد منطق در دانشگاه گلاسگو رسید و سال بعد در همین دانشگاه شروع به تدریس منطق کرد.

گلاسگو مرکزی جدی مطالعه و پژوهش و یکی از کانون‌های روشنگری اسکاتلند بود . وی مدتی به پاریس رفت وبا دکتر «کنه» پزشک دربار لوئی پانزدهم که بنیان‌گذار مکتب اقتصادی فیزیوکراسی بود به گفت وگو پرداخت. به رغم عقاید جاری عصر که منبع ثروت را طلا و نقره می‌انگاشت، کنه زمین را یگانه سرچشمه ثروت می دانست. او عقیده داشت ثروت از تولید سر چشمه می‌گیرد. او فقط طبقات کشاورز را مولد واقعی ثروت می‌دانست . آدام اسمیت با دکترین تمایل به کشاورزی کنه و فیزیوکراتها موافق نبود. اسمیت پس از بازگشت کتاب بررسی در باره ماهیت و علل ثروت ملل را در ۱۷۷۶ منتشر کرد.

در نهایت او مأمور عالیرتبهٔ گمرک اسکاتلند و رئیس دانشگاه گلاسگو گردید.[۲]


صفحهٔ اول کتاب ثروت ملل، لندن، چاپ ۱۷۷۶ میلادی

تصویر آدام اسمیت روی اسکناس

در سال ۲۰۰۷، بانک مرکزی بریتانیا سری جدیدی از اسکناس‌های ۲۰ پوندی را با تصویر آدام اسمیت منتشر کرد.[۳]

آثار

او با نوشتن دو کتاب به نامهای نظریه عواطف اخلاقی در سال ۱۷۵۹ (میلادی) و بررسی درباره ماهیت و علل ثروت ملل در سال ۱۷۷۶ (میلادی) شناخته شد. کتاب آخر یکی از اولین تلاشها برای مطالعهٔ سیستماتیک پیشرفت تاریخی صنایع و تجارت در اروپا است

 

2.فرانسیس یسیدرو اجورث

فرانسیس یسیدرو اجورث (زادهٔ ۸ فوریهٔ ۱۸۴۵، مردهٔ ۱۳ فوریهٔ ۱۹۲۶) (به انگلیسی: Francis Ysidro Edgeworth) از اقتصاددانان برجسته بود.


وی در سال ۱۸۴۵ در ایرلند متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در خانه به پایان برد و سپس وارد کالج ترینیتی در دوبلین شد. سپس به دانشگاه آکسفورد رفت و در سال ۱۸۶۵ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردید. او پس از مدتی کار وکالت در لندن و تدریس ادبیات انگلیسی در کالج بدفورد، به تدریس منطق در کالج کینگز لندن پرداخت و در همین کالج در سال ۱۸۸۵ به درجه استادی رسید. اجورث در سال ۱۸۹۱ به استادی کرسی اقتصاد سیاسی دانشگاه آکسفورد دست یافت. او در سال ۱۹۲۲ بازنشسته شد، ولی همراه با جان مینارد کینز به اداره امور مجله اقتصادی ادامه داد. او در سال ۱۹۲۶ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

فعالیتها

فرانسیس یسیدرواجورث تقریباً همه آثار او اقتصاددانان را مخاطب قرار داده و موضوعات فنی گسترده‌ای مثل مالیات‌ها، انحصار و قیمت‌گذاری در انحصار دو جانبه، نظریه محض تجارت بین‌المللی و نظریه شاخص‌های قیمت را متعرض شده است.کار بزرگ دیگر او تالیف کتاب روحیات ریاضی در سال ۱۸۸۱ است که استفاده از اخلاق مطلوبیت‌گرایی در زندگی اقتصادی است و نثر قدیمی و نصیحت‌گر آن که مملو از نقل قول از متون یونانی و اشاره به ادبیات کلاسیک است، البته مخاطبان وسیع‌تری دارد. با این حال، این کتاب عمیق و استعاری، حتی توجه همقطاران او را نیز چندان جلب نکرد. فقط استفاده از منحنی‌های بی‌تفاوتی در این کتاب به طور جدی مورد توجه قرار گرفت و اشاره او به مفهوم ماهیت یک اقتصاد مبادله‌ای تنها اخیرا و در نتیجه توسعه نظریه بازی‌ها، مورد عنایت واقع شده است. شرح و بسطی که اجورث در مورد مسائل می‌دهد، بسیار موجز است او از نظر شخصیتی نیز ترجیح می‌داد در پس پرده بماند. در نتیجه، غالب افکار او هنوز که هنوز است توسط دیگرانی که با این افکار برخورد می‌کنند، مجدداً کشف می‌شود. برای نمونه، در حالی که آلفرد مارشال بی‌تردید تحت‌تأثیر پاره‌ای نکات فنی ارائه شده توسط اجورث بوده، ولی اجورث همواره مارشال را استادی قابل‌احترام می‌دانست که اجورث باید در پایین پای او بنشیند. در سال ۱۸۹۱ که مجله اقتصادی به عنوان ارگان انجمن اقتصاددانان سلطنتی انگلیس تأسیس شد، اجورث سردبیر آن شد و مدت ۳۵ سال در این سمت باقی ماند. او اگرچه در چاپ مقالات در مجله، جانب انصاف را مراعات می‌کرد، ولی در مواردی نیز از نشر مقالاتی که فکر می‌کرد به اشتهار مکتب کمبریج (که تحت هدایت مارشال بود) لطمه خواهد زد، سرباز می‌زد. او نخستین کسی است که قانون بازده نزولی را برحسب کاهش تولید نهایی یک عامل تولید بیان داشت، در حالی که قبل از او دیگران همواره این قانون را برحسب کاهش تولید متوسط عامل تولید تعریف می‌کردند. او نخستین کسی است که «تابع مطلوبیت عمومی» را تعریف کرد، که مطابق آن مطلوبیت یک کالا فقط به مقدار مصرف آن توسط شخص بستگی ندارد، بلکه وابسته به مصرف دیگر کالاها توسط شخص نیز هست و بدین وسیله موضوع جایگزینی و مکمل بودن کالاها را به متن نظریه مطلوبیت آورد. او همچنین اولین کسی است که «منحنی‌های بی‌تفاوتی» را معرفی (ترکیبات مختلف دو کالا را نشان می‌دهد که برای شخص مطلوبیت یکسانی دارند) و «منحنی قرارداد» را مطرح کرده است که نقاط مشترک منحنی‌های بی‌تفاوتی را برای افراد مختلف نشان می‌دهد. اما مهم‌ترین خدمت اجورث به علم اقتصاد، ارائه نظریه «هسته‌مرکزی» در اقتصاد مبادله‌ای است. این نظریه از نظر طرفداران نظریه بازی‌ها در اثبات وجود تعادل عمومی به روش والراس اهمیت فراوانی دارد. اجورث جدا از کتاب روحیات ریاضی، کتاب دیگری نیز در مورد اخلاق منتشر کرد و در سال ۱۸۸۷، کتاب کوچکی نیز تحت عنوان متریک درباره اندازه‌گیری مطلوبیت تالیف کرد. او همچنین سخنرانی‌هایی در مورد اقتصاد جنگ، چه در اثنای جنگ بین‌الملل اول و چه بلافاصله پس از ختم آن، ایراد کرده است. اجورث مجموعه مقالات خود را در سال ۱۹۲۵ در سه مجلد تحت عنوان مقالاتی راجع به اقتصاد سیاسی منتشر کرد

 

3.جان استوارت میل

 

'جان استوارت میل'
فیلسوف، اقتصاددان و سیاستمدار
JohnStuartMillfa.JPG
جان استوارت میل
شناسنامه
تاریخ تولد ۸ مه ۱۸۰۶
زادگاه لندن، بریتانیا
تاریخ مرگ ۲۰ مه ۱۸۷۳
محل مرگ آوینیون، فرانسه

جان استوارت میل (به انگلیسی: John Stuart Mill) (۲۰ مه ۱۸۰۶۸ مه ۱۸۷۳) متفکر بزرگ بریتانیایی قرن نوزدهم، گذشته از آنکه نویسنده‌ای چیره‌دست بود و در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد قلم می زد، شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‏آمد.

او مدتی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی و چندی هم رئیس آن بود. در دهه ۱۸۶۰ او نماینده مجلس عوام در پارلمان بریتانیا شد و به دفاع از سیاست لیبرالی خاصه در مسائل قانونگذاری و آموزشی همت نهاد. نوشته‌های سیاسی میل بر حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه می‌گشت. میل در فلسفه قائل به اصالت تجربه و اصالت سود بود. بنیانگذاران این مکتب جرمی بنتام و پدر جان استوارت میل، جیمز میل بودند.

 

زندگی نامه

جان استوارت میل در سال ۱۸۰۶ در خانواده‌ای متوسط و شاید هم به لحاظ اقتصادی فقیر در لندن به دنیا آمد. پدرش جیمز میل فرزند یک کفاش روستایی در اسکاتلند بود. جان استوارت میل از سه سالگی آموختن زبان لاتین را آغاز کرد. پدرش هیچ گاه او را به مدرسه نفرستاد تا فرزندش را به شیوه خاص خودش بار بیاورد. افسانه‌های ازوپ نخستین کتابی بود که جان توانست به زبان یونانی بخواند.

وقتی جان هشت ساله شد، جرمی بنتام در اقدام سخاوتمندانه‌ای دیگر خانه شماره یک خیابان کوئین اسکویر پلیس را در اختیار خانواده میل گذاشت جان پیش از آنکه ۱۰ ساله شود، شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود تا برای آموختن منطق آماده شود؛ جان در ۱۲سالگی علاوه‌بر مطالعه آثار کلاسیک یونان و حتی «ریطوریقا»ی ارسطو، جبر، هندسه و حساب دیفرانسیل هم آموخته بود. آموختن علم منطق در ۱۲سالگی آغاز شد. آن هم با رساله‌های لاتینی درباره منطق اسکولاستیک (مدرسی). جان در کتاب بیوگرافی ای که بعدها نگاشت بر اهمیت این قسمت از آموزشش بسیار تاکید کرد. ۱۳ سالگی آغاز آموزش اقتصاد بود. جیمز در این سال یک دوره کامل اقتصاد سیاسی را به‌جان تدریس کرد و او را موظف کرد کتاب‌های آدام اسمیت و هم‌چنین اثر تازه تالیف شده دیوید ریکاردو را با عنوان «اصول اقتصاد سیاسی و مالیات بندی» بخواند و خلاصه نویسی کند که جان در سال ۱۸۲۰ آنها را در قالب کتاب «اصول اولیه اقتصاد سیاسی» منتشر کرد. در همین سال بود که به دعوت همان خانواده نوع دوست به فرانسه رفت تا یک سالی را در آنجا سر کند. زبان فرانسوی آموخت و شش ماهی هم در مون پلیه شیمی و ریاضیات خواند.


پس از بازگشت از فرانسه و پژوهش و تحقیق درباره انقلاب فرانسه، در زمستان سال ۱۸۲۱ «قانون رومی» را مطالعه کرد. همراه جان در این بخش از مطالعاتش جان آستین بود که شاید بتوان او را بهترین میراث دار اندیشه‌های «فایده‌گرایانه» جرمی بنتام دانست. در زمستان ۱۸۲۲ جان و دوستان جوانش انجمنی تشکیل دادند که هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می‌داد و به بحث و بررسی درباره موضوعات مختلف می‌پرداخت. آنها معیار تمام بحث هایشان را در اخلاق و سیاست «اصل فایده» گذاشته بودند.در سال ۱۸۲۳ جیمز میل کاری برای جان در کمپانی هند بریتانیایی دست و پا کرد. از همان سال روزنامه نگاری را هم آغاز کرد. در سال ۱۸۲۴ هم جان به انتشار مقاله در «وست مینستر ریویو» پرداخت؛ نشریه‌ای که جرمی بنتام یک سال قبلش راه اندازی کرده بود.نوشته‌های آغازینش در «مورنینگ کرونیکل» منتشر شد. جان از سال ۱۸۲۵ سخنرانی‌های عمومی اش را آغاز کرد. بحث و جدل‌های او با دیگران، منجر به‌شکل‌گیری یک انجمن بحث و جدل شد که تقریباً همه وقت جان را پر کرد. او آخرین مقاله اش را در وست مینستر، در بهار سال ۱۸۲۸ نوشت؛ مقاله ای درباره انقلاب فرانسه. در سال ۱۸۳۰ میل باز هم به فرانسه رفت. او در آنجا با انقلابیون انقلاب دوم فرانسه دیدار کرد و با نوشته‌های آگوست کنت و سن سیمون جامعه شناس فرانسوی نیز آشنا شد. در همین ایام میل دست به کار نگارش پنج رساله شد که بعدها تحت عنوان «رساله‌هایی در باب برخی مسائل حل وفصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد. آشنایی او با هریت تیلور در سال ۱۸۳۰ هم در تغییر برخی دیدگاه‌های سیاسی اش بی تأثیر نبود، تیلور همان زنی بود که بعدها پس از مرگ همسرش به عقد جان استوارت میل درآمد و تا آخر عمر با او ماند. او در سلسله مقالاتی که با عنوان «روح زمانه» در سال۱۸۳۱ نگاشت کوشید تا دیدگاه‌های تازه اش در باب حکومت را مدون کند. حال جسمی پدرش در سال ۱۸۳۵ وخیم شد و در ژوئن ۱۸۳۶ بود که جان استوارت میل بزرگ‌ترین معلم همه دوران‌های زندگی اش را از دست داد.یک سال پس از مرگ پدر، جان تالیف کتاب نظام منطق را که پنج سال پیش به کناری نهاده بود، از سرگرفت و آن‌را در سال ۱۸۴۰ به پایان برد. البته مطابق روال همیشگی اش در سال ۱۸۴۱ آن‌را بازنویسی کرد و اندیشه‌های منطقی اش را در قالب ردیه‌ای بر «فلسفه علوم استقرایی» ویول که تازه منتشر شده بود، عرضه کرد.میل اما هنوز به مهم‌ترین موضوعات زندگی اش نپرداخته بود. علاقه او به‌نظریه پردازی سیاسی در سال ۱۸۴۷ اوج گرفت. دغدغه میل درباره وضعیت اسف بار زندگی مردمان آن دوران را می‌توان در جای جای آثارش بازیافت. در سال ۱۸۴۸ کتاب «اصول اقتصاد سیاسی» منتشر شد. در سال ۱۸۵۱ میل با هریت تیلور ازدواج کرد. او کتباً به همسرش قول داد که همانند قبل برای انجام هر کاری آزاد باشد، اختیار اموالش را داشته باشد و نیمی از درآمد کتاب‌های میل هم از آن او باشد. این کار میل به معنای زیر پا گذاشتن قانون‌های نوشته و نانوشته بریتانیایی در نسبت میان مردان و زنان بود. میل در سال ۱۸۵۴ نگارش رساله مختصر آزادی را آغاز کرد که بعدها و در سال ۱۸۵۹ به‌صورت کتابی مستقل منتشر شد. در سال ۱۸۶۱ هم «فایده‌گرایی» منتشر شد که یکی از مهم‌ترین آثار میل و بازپرداخت دین اش به پدر و عمو بنتام بود. کار بعدی میل انتشار جزوه «اندیشه‌هایی در باب اصلاحات پارلمانی» بود. در سال‌های بعد او کتاب «بررسی فلسفه سر ویلیام همیلتن» مشهودگرا را نگاشت و مجموعه مقالاتش در معرفی آگوست کنت را در کتاب «آگوست کنت و پوزیتیویسم» منتشر کرد. شهرت جان استوارت میل بیشتر از آن شده بود که بتواند از تبعاتش برکنار بماند. در سال ۱۸۶۵ مردم از میل خواستند تا کاندیدای نمایندگی در مجلس عوام شود. حضور میل در مجلس تأثیر فراوانی بر تصویب «لایحه اصلاحات» داشت. در سال ۱۸۶۸ پارلمان منحل شد و میل هم به زندگی خصوصی اش برگشت و بیشتر اوقاتش را در فرانسه و در جوار گور همسر و معشوقش گذراند.

در هشتم ماه مه سال، ۱۸۷۳ جان استوارت میل به دنبال یک حمله ناگهانی قلبی در آوینیون درگذشت. او را در گورستان محقر سن وران و در کنار گور هریت به خاک سپردند.

جان استوارت میل در اواخر عمرش دست به کار نگارش کتاب اتوبیوگرافی اش شده بود که به زعم بسیاری ادیبان از مهم‌ترین آثار دوره ویکتوریایی به‌شمار می‌رود. این کتاب چند ماهی پس از مرگ میل منتشر شد.

آخرین جمله‌ای که هنگام مرگ از دهان میل خارج شد این بود:

« «می دانید که کارم را کرده‌ام.»  »


مشهورترین گفته جان استوارت میل در مورد خدا این است ,

« بزرگترین احترام به خداوند این است که بگوییم چیزی نمیدانیم.  »داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Globalplus
چهارشنبه 13 تیر 1397 10:46 ق.ظ
I have read so many articles օn the topic of tһe blogger lovers
еxcept this post is trᥙly ɑ fastidious paragraph,
keеp itt uρ.
Rajeev
چهارشنبه 30 خرداد 1397 10:23 ق.ظ
Ԝhɑt a informɑtion of un-ambiguity and preserveness ᧐ff valuable knowledge гegarding unpredicted
emotions.
Stone Jana
دوشنبه 28 خرداد 1397 06:30 ق.ظ
Can I simnply just saʏ what a relief to dishover sоmebody that
аctually қnows ԝhat they'rе talking aboսt on tһe web.
Ⲩοu certainly understand hhow to ƅring a probⅼem
to light and make it impoгtant. A ⅼot more peoplpe mᥙst check thіs оut аnd understand this siԀe of уour story.
I waѕ surprised yoᥙ're not more popular bесause yߋu dеfinitely have the gift.
Christopher
دوشنبه 28 خرداد 1397 05:25 ق.ظ
Hurrah! Aftеr all Ι got a weblog from ѡherе I be able too tгuly ᧐btain valuable data
гegarding my study ɑnd knowledge.
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:54 ب.ظ

You stated it fantastically.
only best offers cialis use comprar cialis navarr cialis alternative cialis qualitat 5 mg cialis coupon printable are there generic cialis cialis uk next day cialis 05 cialis 10 doctissimo cialis for sale
Flynn
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 12:14 ق.ظ
It's perfect time to make some plans for thee future aand it is
time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips.

Maybe yyou could write next articles referring to this article.
I wanbt to read more things about it!
кредит онлайн на карту без звонков украина
شنبه 22 اردیبهشت 1397 08:26 ق.ظ
онлайн кредит на карту без отказов
кредит на любую карту онлайн
займы круглосуточно онлайн
онлайн кредит на карту
займы онлайн срочно круглосуточно
кредит онлайн на карту украина круглосуточно
микрокредиты онлайн на карту срочно
choc
جمعه 14 اردیبهشت 1397 06:01 ب.ظ
If you wish for to get much from this article then you have to apply
such techniques to your won webpage.
Buy generic viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:25 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
where to purchase viagra cheapest viagra pills online buy viagra australia how to buy viagra online safely can i buy viagra without prescription buy viagra online without rx silagra viagra buy viagra online pharmacy viagra sildenafil price uk sildenafil price uk
depforce plus rx
جمعه 31 فروردین 1397 05:14 ب.ظ
Thaznks ffor shbaring your thohghts ablut اقتصاد.
Regards
getroman review
جمعه 24 فروردین 1397 03:49 ق.ظ
Hi, I thіnk уⲟur blog might be having browser compatibility issues.
Ԝhen І ⅼߋok at yⲟur blog site іn Ie, it ⅼooks fіne but
ᴡhen ߋpening in Internet Explorer, it has some overlapping.
Ι jսst wanted to gіve yoᥙ a quick heads սp!
Otһer then that, wonderful blog!
viagra super active review
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:19 ق.ظ
Aѕking questions ɑгe actսally pleasant thіng іf yoս arе not
understanding ѕomething totally, hοwever tһiѕ piece οf writing
рrovides good understanding evеn.
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 08:52 ب.ظ

Perfectly expressed without a doubt. .
generic cialis pill online order a sample of cialis safe site to buy cialis online 40 mg cialis what if i take cialis for sale in europa generic low dose cialis recommended site cialis kanada cialis wir preise buy cheap cialis in uk cialis en mexico precio
Johnson Aly
شنبه 11 فروردین 1397 11:19 ق.ظ
Good day! I know this is kond of off topic but I was wondering
if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and
I'm having trouble finding one? Thanks a lot!
lumigan eyelash growth application
پنجشنبه 9 فروردین 1397 07:51 ق.ظ
It's great that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument made here.
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 07:20 ق.ظ
Great work! Thаt is tһе type of info thаt are meant to be sharesd аround the internet.
Shame on the seek engines fօr now not positioning thіs
put up upper! Come oon over and visit my web site
. Tһanks =)
Buy cialis
یکشنبه 5 فروردین 1397 04:02 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
get cheap cialis opinioni cialis generico cialis daily new zealand acheter cialis meilleur pri cialis pills boards link for you cialis price click here to buy cialis click now buy cialis brand generic cialis cialis 20 mg effectiveness
Nintendo Switch Giveaway
جمعه 24 آذر 1396 05:09 ب.ظ
من فکر می کنم این یکی از مهمترین اطلاعات برای
من و من خوشحالم خواندن مقاله شما. اما می خواهم به برخی از چیزهای عمومی اشاره کنم، سبک وب سایت کامل است،
مقالات واقعا عالی است: D. خوب کار، سلام
How can you heal an Achilles tendonitis fast?
شنبه 1 مهر 1396 07:17 ب.ظ
The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to
see if it can survive a thirty foot drop, just
so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.

I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
foot issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 10:03 ب.ظ
What's up, I wish for to subscribe for this website to obtain most up-to-date updates, thus where can i do it please
help out.
Foot Pain
جمعه 13 مرداد 1396 05:58 ب.ظ
Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort
to generate a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get nearly anything done.
mariellaodens.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 12:15 ب.ظ
Touche. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.
Brigida
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
It's perfect time to make a few plans for the long run and it is time
to be happy. I've learn this submit and if I
may just I desire to suggest you few fascinating things or suggestions.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I want to learn more things about it!
Foot Pain
سه شنبه 3 مرداد 1396 07:52 ب.ظ
Hello! I've been following your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you
a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to mention keep
up the great work!
Dolly
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:47 ب.ظ
It's not my first time to go to see this web page, i am browsing this web
site dailly and get fastidious information from here everyday.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:31 ق.ظ
A person necessarily lend a hand to make significantly articles I
might state. This is the very first time I frequented your web page
and to this point? I surprised with the research you made to create
this actual publish extraordinary. Wonderful
job!
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 10:12 ب.ظ
Fastidious answers in return of this query with real
arguments and describing everything regarding that.
Neal
شنبه 21 اسفند 1395 04:37 ب.ظ
It's perfect time to make some plans for the future
and it's time to be happy. I've read this post and
if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر