تبلیغات
مهندسی اقتصادکشاورزی - اقتصاد دانان بزرگ

اقتصاد دانان بزرگ

نویسنده :نگین عباسوند
تاریخ:جمعه 17 تیر 1390-02:35 ب.ظ

1.آدام اسمیت

AdamSmith.jpg
نگاره‌ای از آدام اسمیت

آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ - ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوفی اسکاتلندی بود که از او به عنوان پیشروی اقتصاد سیاسی یاد می‌شود. وی همچنین از نظریه‌پردازان اصلی نظام سرمایه‌داری مدرن به شمار می‌رود؛ اسمیت ایده‌های خود راجع به اقتصاد را در کتاب خود ثروت ملل به تفصیل شرح داده است.

 

زندگی‌نامه

آدام اسمیت پسر یک بازرس گمرک در کیرکالدی در منطقهٔ فایف در اسکاتلند بود . تاریخ دقیق تولد وی مشخص نیست ولی نامگذاری وی در تاریخ ۵ام ژوئیهٔ سال ۱۷۲۳ میلادی در کیرکالدی انجام گرفته شده بود . پدر او شش ماه قبل از تولد وی از دنیا رفت. او در حدود ۴ سالگی توسط یک گروه از کولی‌ها ربوده‌شد، ولی خیلی زود توسط عموی خود نجات داده شد و به آغوش مادرش بازگشت.

در سن ۱۵ سالگی، اسمیت وارد دانشگاه گلاسگو شد و در آنجا علم اخلاق را تحت نظر فرانسیس هاچستون که اسمیت آنرا فراموش ناشدنی می‌دانست فراگرفت. در سال ۱۷۴۰ میلادی او وارد کالج بالیول در دانشگاه آکسفورد شد و در سال ۱۷۴۶ میلادی آنرا ترک کرد. در سال ۱۷۵۱ میلادی به مقام استاد منطق در دانشگاه گلاسگو رسید و سال بعد در همین دانشگاه شروع به تدریس منطق کرد.

گلاسگو مرکزی جدی مطالعه و پژوهش و یکی از کانون‌های روشنگری اسکاتلند بود . وی مدتی به پاریس رفت وبا دکتر «کنه» پزشک دربار لوئی پانزدهم که بنیان‌گذار مکتب اقتصادی فیزیوکراسی بود به گفت وگو پرداخت. به رغم عقاید جاری عصر که منبع ثروت را طلا و نقره می‌انگاشت، کنه زمین را یگانه سرچشمه ثروت می دانست. او عقیده داشت ثروت از تولید سر چشمه می‌گیرد. او فقط طبقات کشاورز را مولد واقعی ثروت می‌دانست . آدام اسمیت با دکترین تمایل به کشاورزی کنه و فیزیوکراتها موافق نبود. اسمیت پس از بازگشت کتاب بررسی در باره ماهیت و علل ثروت ملل را در ۱۷۷۶ منتشر کرد.

در نهایت او مأمور عالیرتبهٔ گمرک اسکاتلند و رئیس دانشگاه گلاسگو گردید.[۲]


صفحهٔ اول کتاب ثروت ملل، لندن، چاپ ۱۷۷۶ میلادی

تصویر آدام اسمیت روی اسکناس

در سال ۲۰۰۷، بانک مرکزی بریتانیا سری جدیدی از اسکناس‌های ۲۰ پوندی را با تصویر آدام اسمیت منتشر کرد.[۳]

آثار

او با نوشتن دو کتاب به نامهای نظریه عواطف اخلاقی در سال ۱۷۵۹ (میلادی) و بررسی درباره ماهیت و علل ثروت ملل در سال ۱۷۷۶ (میلادی) شناخته شد. کتاب آخر یکی از اولین تلاشها برای مطالعهٔ سیستماتیک پیشرفت تاریخی صنایع و تجارت در اروپا است

 

2.فرانسیس یسیدرو اجورث

فرانسیس یسیدرو اجورث (زادهٔ ۸ فوریهٔ ۱۸۴۵، مردهٔ ۱۳ فوریهٔ ۱۹۲۶) (به انگلیسی: Francis Ysidro Edgeworth) از اقتصاددانان برجسته بود.


وی در سال ۱۸۴۵ در ایرلند متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در خانه به پایان برد و سپس وارد کالج ترینیتی در دوبلین شد. سپس به دانشگاه آکسفورد رفت و در سال ۱۸۶۵ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل گردید. او پس از مدتی کار وکالت در لندن و تدریس ادبیات انگلیسی در کالج بدفورد، به تدریس منطق در کالج کینگز لندن پرداخت و در همین کالج در سال ۱۸۸۵ به درجه استادی رسید. اجورث در سال ۱۸۹۱ به استادی کرسی اقتصاد سیاسی دانشگاه آکسفورد دست یافت. او در سال ۱۹۲۲ بازنشسته شد، ولی همراه با جان مینارد کینز به اداره امور مجله اقتصادی ادامه داد. او در سال ۱۹۲۶ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

فعالیتها

فرانسیس یسیدرواجورث تقریباً همه آثار او اقتصاددانان را مخاطب قرار داده و موضوعات فنی گسترده‌ای مثل مالیات‌ها، انحصار و قیمت‌گذاری در انحصار دو جانبه، نظریه محض تجارت بین‌المللی و نظریه شاخص‌های قیمت را متعرض شده است.کار بزرگ دیگر او تالیف کتاب روحیات ریاضی در سال ۱۸۸۱ است که استفاده از اخلاق مطلوبیت‌گرایی در زندگی اقتصادی است و نثر قدیمی و نصیحت‌گر آن که مملو از نقل قول از متون یونانی و اشاره به ادبیات کلاسیک است، البته مخاطبان وسیع‌تری دارد. با این حال، این کتاب عمیق و استعاری، حتی توجه همقطاران او را نیز چندان جلب نکرد. فقط استفاده از منحنی‌های بی‌تفاوتی در این کتاب به طور جدی مورد توجه قرار گرفت و اشاره او به مفهوم ماهیت یک اقتصاد مبادله‌ای تنها اخیرا و در نتیجه توسعه نظریه بازی‌ها، مورد عنایت واقع شده است. شرح و بسطی که اجورث در مورد مسائل می‌دهد، بسیار موجز است او از نظر شخصیتی نیز ترجیح می‌داد در پس پرده بماند. در نتیجه، غالب افکار او هنوز که هنوز است توسط دیگرانی که با این افکار برخورد می‌کنند، مجدداً کشف می‌شود. برای نمونه، در حالی که آلفرد مارشال بی‌تردید تحت‌تأثیر پاره‌ای نکات فنی ارائه شده توسط اجورث بوده، ولی اجورث همواره مارشال را استادی قابل‌احترام می‌دانست که اجورث باید در پایین پای او بنشیند. در سال ۱۸۹۱ که مجله اقتصادی به عنوان ارگان انجمن اقتصاددانان سلطنتی انگلیس تأسیس شد، اجورث سردبیر آن شد و مدت ۳۵ سال در این سمت باقی ماند. او اگرچه در چاپ مقالات در مجله، جانب انصاف را مراعات می‌کرد، ولی در مواردی نیز از نشر مقالاتی که فکر می‌کرد به اشتهار مکتب کمبریج (که تحت هدایت مارشال بود) لطمه خواهد زد، سرباز می‌زد. او نخستین کسی است که قانون بازده نزولی را برحسب کاهش تولید نهایی یک عامل تولید بیان داشت، در حالی که قبل از او دیگران همواره این قانون را برحسب کاهش تولید متوسط عامل تولید تعریف می‌کردند. او نخستین کسی است که «تابع مطلوبیت عمومی» را تعریف کرد، که مطابق آن مطلوبیت یک کالا فقط به مقدار مصرف آن توسط شخص بستگی ندارد، بلکه وابسته به مصرف دیگر کالاها توسط شخص نیز هست و بدین وسیله موضوع جایگزینی و مکمل بودن کالاها را به متن نظریه مطلوبیت آورد. او همچنین اولین کسی است که «منحنی‌های بی‌تفاوتی» را معرفی (ترکیبات مختلف دو کالا را نشان می‌دهد که برای شخص مطلوبیت یکسانی دارند) و «منحنی قرارداد» را مطرح کرده است که نقاط مشترک منحنی‌های بی‌تفاوتی را برای افراد مختلف نشان می‌دهد. اما مهم‌ترین خدمت اجورث به علم اقتصاد، ارائه نظریه «هسته‌مرکزی» در اقتصاد مبادله‌ای است. این نظریه از نظر طرفداران نظریه بازی‌ها در اثبات وجود تعادل عمومی به روش والراس اهمیت فراوانی دارد. اجورث جدا از کتاب روحیات ریاضی، کتاب دیگری نیز در مورد اخلاق منتشر کرد و در سال ۱۸۸۷، کتاب کوچکی نیز تحت عنوان متریک درباره اندازه‌گیری مطلوبیت تالیف کرد. او همچنین سخنرانی‌هایی در مورد اقتصاد جنگ، چه در اثنای جنگ بین‌الملل اول و چه بلافاصله پس از ختم آن، ایراد کرده است. اجورث مجموعه مقالات خود را در سال ۱۹۲۵ در سه مجلد تحت عنوان مقالاتی راجع به اقتصاد سیاسی منتشر کرد

 

3.جان استوارت میل

 

'جان استوارت میل'
فیلسوف، اقتصاددان و سیاستمدار
JohnStuartMillfa.JPG
جان استوارت میل
شناسنامه
تاریخ تولد ۸ مه ۱۸۰۶
زادگاه لندن، بریتانیا
تاریخ مرگ ۲۰ مه ۱۸۷۳
محل مرگ آوینیون، فرانسه

جان استوارت میل (به انگلیسی: John Stuart Mill) (۲۰ مه ۱۸۰۶۸ مه ۱۸۷۳) متفکر بزرگ بریتانیایی قرن نوزدهم، گذشته از آنکه نویسنده‌ای چیره‌دست بود و در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد قلم می زد، شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‏آمد.

او مدتی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی و چندی هم رئیس آن بود. در دهه ۱۸۶۰ او نماینده مجلس عوام در پارلمان بریتانیا شد و به دفاع از سیاست لیبرالی خاصه در مسائل قانونگذاری و آموزشی همت نهاد. نوشته‌های سیاسی میل بر حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه می‌گشت. میل در فلسفه قائل به اصالت تجربه و اصالت سود بود. بنیانگذاران این مکتب جرمی بنتام و پدر جان استوارت میل، جیمز میل بودند.

 

زندگی نامه

جان استوارت میل در سال ۱۸۰۶ در خانواده‌ای متوسط و شاید هم به لحاظ اقتصادی فقیر در لندن به دنیا آمد. پدرش جیمز میل فرزند یک کفاش روستایی در اسکاتلند بود. جان استوارت میل از سه سالگی آموختن زبان لاتین را آغاز کرد. پدرش هیچ گاه او را به مدرسه نفرستاد تا فرزندش را به شیوه خاص خودش بار بیاورد. افسانه‌های ازوپ نخستین کتابی بود که جان توانست به زبان یونانی بخواند.

وقتی جان هشت ساله شد، جرمی بنتام در اقدام سخاوتمندانه‌ای دیگر خانه شماره یک خیابان کوئین اسکویر پلیس را در اختیار خانواده میل گذاشت جان پیش از آنکه ۱۰ ساله شود، شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود تا برای آموختن منطق آماده شود؛ جان در ۱۲سالگی علاوه‌بر مطالعه آثار کلاسیک یونان و حتی «ریطوریقا»ی ارسطو، جبر، هندسه و حساب دیفرانسیل هم آموخته بود. آموختن علم منطق در ۱۲سالگی آغاز شد. آن هم با رساله‌های لاتینی درباره منطق اسکولاستیک (مدرسی). جان در کتاب بیوگرافی ای که بعدها نگاشت بر اهمیت این قسمت از آموزشش بسیار تاکید کرد. ۱۳ سالگی آغاز آموزش اقتصاد بود. جیمز در این سال یک دوره کامل اقتصاد سیاسی را به‌جان تدریس کرد و او را موظف کرد کتاب‌های آدام اسمیت و هم‌چنین اثر تازه تالیف شده دیوید ریکاردو را با عنوان «اصول اقتصاد سیاسی و مالیات بندی» بخواند و خلاصه نویسی کند که جان در سال ۱۸۲۰ آنها را در قالب کتاب «اصول اولیه اقتصاد سیاسی» منتشر کرد. در همین سال بود که به دعوت همان خانواده نوع دوست به فرانسه رفت تا یک سالی را در آنجا سر کند. زبان فرانسوی آموخت و شش ماهی هم در مون پلیه شیمی و ریاضیات خواند.


پس از بازگشت از فرانسه و پژوهش و تحقیق درباره انقلاب فرانسه، در زمستان سال ۱۸۲۱ «قانون رومی» را مطالعه کرد. همراه جان در این بخش از مطالعاتش جان آستین بود که شاید بتوان او را بهترین میراث دار اندیشه‌های «فایده‌گرایانه» جرمی بنتام دانست. در زمستان ۱۸۲۲ جان و دوستان جوانش انجمنی تشکیل دادند که هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می‌داد و به بحث و بررسی درباره موضوعات مختلف می‌پرداخت. آنها معیار تمام بحث هایشان را در اخلاق و سیاست «اصل فایده» گذاشته بودند.در سال ۱۸۲۳ جیمز میل کاری برای جان در کمپانی هند بریتانیایی دست و پا کرد. از همان سال روزنامه نگاری را هم آغاز کرد. در سال ۱۸۲۴ هم جان به انتشار مقاله در «وست مینستر ریویو» پرداخت؛ نشریه‌ای که جرمی بنتام یک سال قبلش راه اندازی کرده بود.نوشته‌های آغازینش در «مورنینگ کرونیکل» منتشر شد. جان از سال ۱۸۲۵ سخنرانی‌های عمومی اش را آغاز کرد. بحث و جدل‌های او با دیگران، منجر به‌شکل‌گیری یک انجمن بحث و جدل شد که تقریباً همه وقت جان را پر کرد. او آخرین مقاله اش را در وست مینستر، در بهار سال ۱۸۲۸ نوشت؛ مقاله ای درباره انقلاب فرانسه. در سال ۱۸۳۰ میل باز هم به فرانسه رفت. او در آنجا با انقلابیون انقلاب دوم فرانسه دیدار کرد و با نوشته‌های آگوست کنت و سن سیمون جامعه شناس فرانسوی نیز آشنا شد. در همین ایام میل دست به کار نگارش پنج رساله شد که بعدها تحت عنوان «رساله‌هایی در باب برخی مسائل حل وفصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد. آشنایی او با هریت تیلور در سال ۱۸۳۰ هم در تغییر برخی دیدگاه‌های سیاسی اش بی تأثیر نبود، تیلور همان زنی بود که بعدها پس از مرگ همسرش به عقد جان استوارت میل درآمد و تا آخر عمر با او ماند. او در سلسله مقالاتی که با عنوان «روح زمانه» در سال۱۸۳۱ نگاشت کوشید تا دیدگاه‌های تازه اش در باب حکومت را مدون کند. حال جسمی پدرش در سال ۱۸۳۵ وخیم شد و در ژوئن ۱۸۳۶ بود که جان استوارت میل بزرگ‌ترین معلم همه دوران‌های زندگی اش را از دست داد.یک سال پس از مرگ پدر، جان تالیف کتاب نظام منطق را که پنج سال پیش به کناری نهاده بود، از سرگرفت و آن‌را در سال ۱۸۴۰ به پایان برد. البته مطابق روال همیشگی اش در سال ۱۸۴۱ آن‌را بازنویسی کرد و اندیشه‌های منطقی اش را در قالب ردیه‌ای بر «فلسفه علوم استقرایی» ویول که تازه منتشر شده بود، عرضه کرد.میل اما هنوز به مهم‌ترین موضوعات زندگی اش نپرداخته بود. علاقه او به‌نظریه پردازی سیاسی در سال ۱۸۴۷ اوج گرفت. دغدغه میل درباره وضعیت اسف بار زندگی مردمان آن دوران را می‌توان در جای جای آثارش بازیافت. در سال ۱۸۴۸ کتاب «اصول اقتصاد سیاسی» منتشر شد. در سال ۱۸۵۱ میل با هریت تیلور ازدواج کرد. او کتباً به همسرش قول داد که همانند قبل برای انجام هر کاری آزاد باشد، اختیار اموالش را داشته باشد و نیمی از درآمد کتاب‌های میل هم از آن او باشد. این کار میل به معنای زیر پا گذاشتن قانون‌های نوشته و نانوشته بریتانیایی در نسبت میان مردان و زنان بود. میل در سال ۱۸۵۴ نگارش رساله مختصر آزادی را آغاز کرد که بعدها و در سال ۱۸۵۹ به‌صورت کتابی مستقل منتشر شد. در سال ۱۸۶۱ هم «فایده‌گرایی» منتشر شد که یکی از مهم‌ترین آثار میل و بازپرداخت دین اش به پدر و عمو بنتام بود. کار بعدی میل انتشار جزوه «اندیشه‌هایی در باب اصلاحات پارلمانی» بود. در سال‌های بعد او کتاب «بررسی فلسفه سر ویلیام همیلتن» مشهودگرا را نگاشت و مجموعه مقالاتش در معرفی آگوست کنت را در کتاب «آگوست کنت و پوزیتیویسم» منتشر کرد. شهرت جان استوارت میل بیشتر از آن شده بود که بتواند از تبعاتش برکنار بماند. در سال ۱۸۶۵ مردم از میل خواستند تا کاندیدای نمایندگی در مجلس عوام شود. حضور میل در مجلس تأثیر فراوانی بر تصویب «لایحه اصلاحات» داشت. در سال ۱۸۶۸ پارلمان منحل شد و میل هم به زندگی خصوصی اش برگشت و بیشتر اوقاتش را در فرانسه و در جوار گور همسر و معشوقش گذراند.

در هشتم ماه مه سال، ۱۸۷۳ جان استوارت میل به دنبال یک حمله ناگهانی قلبی در آوینیون درگذشت. او را در گورستان محقر سن وران و در کنار گور هریت به خاک سپردند.

جان استوارت میل در اواخر عمرش دست به کار نگارش کتاب اتوبیوگرافی اش شده بود که به زعم بسیاری ادیبان از مهم‌ترین آثار دوره ویکتوریایی به‌شمار می‌رود. این کتاب چند ماهی پس از مرگ میل منتشر شد.

آخرین جمله‌ای که هنگام مرگ از دهان میل خارج شد این بود:

« «می دانید که کارم را کرده‌ام.»  »


مشهورترین گفته جان استوارت میل در مورد خدا این است ,

« بزرگترین احترام به خداوند این است که بگوییم چیزی نمیدانیم.  »داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
nnanielxdiuqq
چهارشنبه 12 تیر 1398 06:07 ب.ظ
nhqfyglcpljm cialis brand [url=http://northwestpharmacyph.com/]viagra for sale[/url] low prices on cialis <a href="http://northwestpharmacyph.com/">viagra canadian phsrmacy</a>
what is viagra used for
fcanieldefkpa
چهارشنبه 5 تیر 1398 11:07 ق.ظ
jswgsmynbhjw viagra online canadian pharmacy [url=http://northwestpharmaciest.com/]cialiscanada[/url] brand viagra online <a href="http://northwestpharmaciest.com/">canadian pharmacy generic cialis@viagra discount prices</a>
Cialis prices
دوشنبه 3 تیر 1398 12:11 ق.ظ

Thanks a lot! Wonderful information.
where cheapest cialis cialis free trial cialis savings card cialis generico online viagra vs cialis vs levitra we recommend cialis best buy cialis 5 mg buy we like it safe cheap cialis cost of cialis cvs we use it cialis online store
Cialis pills
یکشنبه 2 تیر 1398 08:38 ق.ظ

Excellent material. Cheers!
cialis diario compra cialis cost cialis generic cialis 5 mg funziona opinioni cialis generico generic cialis with dapoxetine generic cialis in vietnam look here cialis cheap canada cialis 20mg preis cf cialis mit grapefruitsaft
cialis 5 mg para diabeticos
شنبه 1 تیر 1398 05:46 ب.ظ

Terrific information. Thanks a lot!
when will generic cialis be available cialis prezzo di mercato cost of cialis per pill how to purchase cialis on line generic cialis review uk cialis savings card cialis professional yohimbe preis cialis 20mg schweiz purchasing cialis on the internet discount cialis
http://tiluve.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 12:49 ق.ظ

Wonderful material. With thanks!
venta de cialis canada when can i take another cialis cialis purchasing buying brand cialis online buy cialis uk no prescription cialis dosage amounts cialis generico online achat cialis en suisse viagra or cialis cialis without a doctor's prescription
cialis professional sale
جمعه 31 خرداد 1398 08:41 ق.ظ

Kudos! Excellent stuff.
enter site 20 mg cialis cost generic cialis tadalafil cialis tablets cuanto cuesta cialis yaho generic cialis levitra cialis cuantos mg hay cialis en mexico precio we choice cialis uk cialis generico en mexico cialis super kamagra
cialis generico in farmacia
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:54 ب.ظ

You reported this superbly!
legalidad de comprar cialis cialis prices in england online cialis brand cialis generic prezzo di cialis in bulgaria callus cialis et insomni cialis 20 mg cut in half buying brand cialis online cialis 50 mg soft tab
http://caxiru.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:42 ب.ظ

Regards! I value it.
buy online cialis 5mg cialis therapie walgreens price for cialis canada discount drugs cialis cialis patent expiration cialis online cialis 5 mg how to purchase cialis on line generic cialis at walmart precios de cialis generico
Cialis pills
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:16 ق.ظ

Thanks, I like this!
achat cialis en suisse cialis 5mg billiger how do cialis pills work only here cialis pills interactions for cialis tadalafil 20mg buy online cialis 5mg rezeptfrei cialis apotheke cialis price thailand sublingual cialis online
http://nugdiadbes.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

Kudos, Plenty of knowledge!

cialis generico non 5 mg cialis generici cialis prezzo al pubblico cialis free trial best generic drugs cialis cialis daily new zealand buying brand cialis online cialis online cialis bula generico cialis mexico
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:06 ق.ظ

Very well spoken indeed. !
cialis pas cher paris cialis daily dose generic cialis 20 mg effectiveness bulk cialis generic cialis at the pharmacy cialis australia org buy cialis online cheapest cialis canada weblink price cialis cialis generika
cialis without a doctor's prescription canada
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:15 ق.ظ

With thanks. Loads of material.

cialis generico milano cialis 200 dollar savings card cialis generisches kanada india cialis 100mg cost cialis side effects dangers ou acheter du cialis pas cher cialis farmacias guadalajara bulk cialis generic low dose cialis cialis online napol
http://isamen.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

Incredible many of beneficial tips!
purchasing cialis on the internet get cheap cialis generic cialis with dapoxetine achat cialis en itali brand cialis generic cialis y deporte cialis farmacias guadalajara cialis professional yohimbe wow cialis 20 enter site very cheap cialis
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 05:19 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
if a woman takes a mans cialis cialis generico milano ou acheter du cialis pas cher non 5 mg cialis generici cialis manufacturer coupon cialis farmacias guadalajara generic cialis 20mg tablets cialis online nederland generic cialis review uk cialis without a doctor's prescription
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 02:36 ق.ظ

Whoa a good deal of valuable information.
cialis from canada we use it cialis online store cialis cipla best buy generic cialis review uk cialis sale online buy brand cialis cheap cialis for bph cialis tablets for sale cialis super kamagra prescription doctor cialis
Buy cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:56 ب.ظ

Thank you. I enjoy this!
deutschland cialis online cialis e hiv cialis rezeptfrei buying cialis overnight cialis with 2 days delivery cialis flussig prices for cialis 50mg click here cialis daily uk we choice cialis pfizer india cialis dosage
http://stylazen.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:59 ب.ظ

Position very well taken..
cialis mit grapefruitsaft import cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 20mg discount cialis cialis alternative buy cialis online nz cialis vs viagra cialis purchasing prices on cialis 10 mg
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 12:51 ق.ظ

You revealed this very well.
prix de cialis cialis arginine interactio cialis 5 mg scheda tecnica prices for cialis 50mg cialis canadian drugs click now buy cialis brand buying cialis in colombia cialis online comprar cialis navarr cialis 20 mg cost
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:08 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
cialis 20 mg we use it cialis online store cialis purchasing are there generic cialis cialis daily cialis para que sirve tadalafilo cialis professional from usa buy original cialis compare prices cialis uk
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 01:42 ب.ظ

You stated this fantastically!
effetti del cialis deutschland cialis online cialis daily cialis pills boards precios cialis peru dosagem ideal cialis dosagem ideal cialis safe dosage for cialis viagra or cialis wow cialis 20
http://studioitalia.pl/pl/kategoria/komody
جمعه 6 اردیبهشت 1398 07:50 ق.ظ
DIOR-ブランドコピー服激安通販専門店!17年スーパーコピー服ブランド最新ブランド激安服コピー★全ブランド揃い
http://www.mindywenderfitness.com/718672303/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 07:49 ق.ظ
スーパーコピー時計,最大級の人気時計コピー通販ショップ
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 08:05 ق.ظ

Incredible many of superb knowledge.
drugstore online reviews canadian pharmacy world canada online pharmacies reviews canadian pharmacy cialis viagra canadiense trust pharmacy of canada canadian pharmaceuticals online drugstore online shopping reviews drugstore online shopping reviews canada medications cheap
www.office.com/setup
سه شنبه 4 دی 1397 12:17 ب.ظ
Awesome website i like it
buy cialis no rx
جمعه 16 آذر 1397 12:21 ب.ظ

Cheers, I appreciate this.
cialis generico postepay cialis authentique suisse legalidad de comprar cialis are there generic cialis cialis for bph where to buy cialis in ontario how do cialis pills work cialis sicuro in linea cialis prezzo al pubblico the best choice cialis woman
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Whoa all kinds of fantastic advice.
opinioni cialis generico cialis sale online cialis for sale in europa cialis 5 mg funziona buy cheap cialis in uk cialis taglich cialis coupon we like it safe cheap cialis achat cialis en suisse miglior cialis generico
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:25 ب.ظ

Fine content. Regards!
can i take cialis and ecstasy cialis venta a domicilio cialis 20mg preis cf cialis e hiv how do cialis pills work click here cialis daily uk side effects of cialis when will generic cialis be available american pharmacy cialis cialis prices
buy cialis online without a prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:48 ق.ظ

Thank you, Useful information.
canadian cialis 40 mg cialis what if i take we like it safe cheap cialis cialis bula cialis e hiv we choice cialis pfizer india cialis price in bangalore 5 mg cialis coupon printable enter site very cheap cialis il cialis quanto costa
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 07:23 ب.ظ

With thanks, Good information.
cialis 5 mg para diabeticos cialis tablets for sale cialis et insomni tadalafil 20mg cialis vs viagra rezeptfrei cialis apotheke cialis 5 mg schweiz cialis in sconto low cost cialis 20mg cialis coupons printable
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30