تبلیغات
مهندسی اقتصادکشاورزی - پرورش گل رز گلخانه ای کشت خاکی و هیدروپونیک

پرورش گل رز گلخانه ای کشت خاکی و هیدروپونیک

نویسنده :نگین عباسوند
تاریخ:سه شنبه 24 خرداد 1390-06:40 ب.ظ


گل رز


نام علمی : Rosa hybrida
نام انگلیسی : Rose

گل رز بعنوان ملكه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشتر مورد توجه بوده ولی بتدریج كشت و كار آن در باغها گسترش یافت. علاقه و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث گردید تا تولید آن در گلخانه انجام گیرد. در حال حاضر گل رز یكی از محبوبترین گلهای جهان است و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد.


صفات مورد پسند گل رز در بازارهای جهانی عبارت است از:

1_ شاخه بلند و محكم كه توانایی نگهداری استوار گل را داشته باشد.
2ـ اندازه و رنگ مناسب گل كه مختص رقم مورد نظر است.
3ـ یكنواختی در مرحله برداشت گلها
4ـ عاری بودن گلها از انواع رنگ پریدگی، سوختگی، آفات و بیماریها
5ـ یكنواختی در اندازه شاخه ها
6ـ اندازه، كیفیت، ظاهر مناسب مختص رقم

كشورهای عمده تولیدكننده این گل عبارتند از : ایالات متحده آمریكا، هلند، انگلستان، كلمبیا،اکوادور، کنیا، آفریقای جنوبی، هندوستان و 000 لازم به ذکر است که تولید در برخی از كشورهای آمریكایی و آفریقایی با سرعت رو به افزایش است، هر چند که تقریباً تمامی کشورهای دنیا بسته بهتانسیل خود تولید گل رز را نیز کم و زیاد در برنامه های خود دارند.. تولید گل رز در ایران بیشتر به استانهای تهران، مركزی،اصفهان و خوزستان محدود شده است.
همچنین كشورهای اروپایی، آمریكا، کشورهای آسیای میانه وژاپن از عمده وارد كنندگان گل رز به شمار می روند.

مشخصات گیاهشناسی :

گل رز متعلق به خانواده گل سرخیان است. این گیاهان در بخشهای وسیعی از كره زمین پراكنده هستند و از لحاظ نحوه رشد و شكل بوته و تولید گل به انواع رزهای مینیاتوری، پاسیویی، هیبرید چای، فلورینبدا، درختچه ای، بالا رو و رونده تقسیم می شوند.
جنس رز دارای 120 گونه می باشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده است. در تولید رزهای بریدنی گلخانه های از ارقام هیبرید چای و فلورینبدا كه تولید گل انتهایی می كنند، استفاده می شود. گلهای شاخه بریده را به سه دسته اصلی تقسیم می کنند.
1- hybrid tea: به رزهای تک شاخه ای که قطر گل 9 سانتیمتر یا بیشتر باشد.
2- sweet hearts : به رزهایی گفته می شود که قطر گل کمتر از 9 سانتیمتر باشد
3- رزهای اسپری: حداقل 3 غنچه روی یک شاخه باشد.
در بررسی روند رشد این گروهها در هلند مشخص شده کههیبرید چای در سال 2000 نسبت به 1999 حدود2 درصد افزایش داشت. اما سطح ارقام sweet hearts روبه کاهش است ولی با این وجود برخی ارقام رشد خوبی دارند(Sacha و(Escimo. رزهای اسپری نیز کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می گیرند.

گل رز در تمامی رنگها دیده می شود و در این مورد تنها یك استثناء وجود دارد و آن نبود رزهای آبی است. در انواعی كه تولید گل انتهایی می كنند (هیبرید چای، فلورینبدا، پاسیویی، مینیاتوری) هر ساله شاخه های جدید از جوانه های سال قبل رشد می كنند و بعد از تولید گل در انتهای شاخه، رشد آن متوقف می شودو شاخه های جدید دوباره از جوانه های زیرگل تولید می شود كه بسته به رقم و شرایط آب و هوایی ممكن است تولید گل بكند یا نكند. برخی از ارقام گل رز دائم گل هستند و گل دهی در آنها در بیشتر مواقع سال انجام می گیرد ولی بیشتر ارقام در هوای خنك بهار و پاییز گل دار می شوند. رزهای گلخانه ای در تمام طول سال قادر به تولید گل هستند و تنها باید شرایط رشدی مناسب برای آنها فراهم گردد.


مسائل فنی كشت رز

بسیاری از ارقام رز به دلیل داشتن خصوصیاتی همچون زیبائی، دوام، فرم گل و شاخساره برای استفاده بعنوان گل بریده مناسبند و از ارقام آن بطور ویژه در شرایط مناسب برای برداشت و مصرف بعنوان گل شاخه بریده استفاده می شوند. گلهای شاخه بریده رز به دلیل زیبائی و تنوع سالهاست كه در صدر تجارت جهانی گل و گیاه قرار دارد و شاید گلفروشی را در جهان پیدا نكنید كه در میان گلهای فروشی خود گل رز را نداشته باشد. از ارقام هیبرید چای برای تولید گل بریده استفاده می كنند. با در اختیار داشتن گلخانه مناسب امكان تولید آن در تمام طول سال فراهم است این گیاه چند ساله بوده و تا 6 سال امكان بهره برداری اقتصادی از آن فراهم است. برای تولید گل شاخه ای معمولاً تعداد 7 بوته درمترمربع كشت می شود و پس از 3 تا 5 ماه از كشت گیاهچه ای پیوندی(stentling) به بهره برداری می رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به دو روشپیوند می شوند یکی به صورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه به صورت ریشه لختبه فروش می رسد انجام می شود و دوم به روش پیوند نیمانیم عمل پیوند انجام می شوند که گیهان حاصله استنت لینگ وروش پیوند استنتینگ نام دارد.

كشت و تولید رزهای گلخانه ای :

رزهای گلخانه ای گیاهان چند ساله ای هستند كه عمر مفید آنها برای تولید گل 6 تا 10 سال است. به این خاطر در انتخاب رقم و آماده كردن خاك و بستر تولید باید دقت كافی كرد، چون اصلاح و تعویض آنها در طول تولید هزینه دار خواهد بود.


ازدیاد :

ازدیاد رزهای گلخانه ای بیشتر از طریق قلمه شاخه است. برای تهیه قلمه گیاهان مادری در شرایط مناسب پرورش داده می شود. تهیه قلمه بعد از بالغ شدن شاخه ها و رسیدن برگها به اندازه نهایی انجام می گیرد. بخاطر اینكه گیاهان مادری در داخل گلخانه در تمام طول سال در حال رشد دائم ستند، بنابراین می توان در تمام طول سال از آن قلمه های برگدار تهیه كرد. قلمه ها با یك تا سه گره برداشت شده و تنها برگ انتهایی نگه داشته می شود و برگ های تحتانی حذف می شود. ته قلمه ها را می توان برای ریشه زائی بهتر با پودرهای حاوی هورمون تیمار كرد. قلمه ها را سپس در داخل بستر ریشه زائی قرار می دهند كه معمولاً از ماسه، پرلیت با یپت ماس و یا تركیبی از آنها می باشد. پرلیت با اندازه دانه های متوسط بستر ریشه زائی قابل دسترس و مناسبی است. دمای بین 25 ـ 21 درجه سانتیگرد در محیط بستر (اطراف ریشه ها) باعث ریشه زایی بهتر قلمه ها خواهد شد.
اكنون بیشتر تولیدكنندگان رزهای گلخانه ای در جهان از ارقام پیوند شده بر روی پایه های مناسب استفاده می كنند، پایه Rosa manetti در كشور آمریكا و پایه های R. canina و R. indica در كشورهای اروپایی مرسوم است.
در کانینا در شرایط نور کم وسرما پایه به حالت رکود می رود، پایه های مولتی فلورا نیز قوی بوده و خواب زمستانه ندارند. پایه های مانتی نیز رکود زمستانه نداشته و در آمریکا زیاد استفاده می شود.
از دلایل پیوند متوان به موارد زیر اشاره کرد: رشد و نمو بهتر پیوندک و افزایش قدرت رشد، تحمل اسیدیته و شوری خاک، تحمل رطوبت نسبی خاک و محیط، مقاومت به آفات و بیماریها، افزایش عمر و دوره زندگی گیاه، سازگاری با شرایط محیطی، مقاومت به سرمای زمستانه

كاشت :

تولید رزهای گلخانه ای در بسترهای خاكی و یا غیر خاكی انجام می گیرد. بسترهای خاكی هزینه اولیه پایینی داشته و نیاز به مدیریت دقیق ندارند در صورتیكه بسترهای غیر خاكی (هیدروپونیك) هزینه احداث بالا تری داشته احتیاج به مدیریت دقیق و كنترل دائمی دارند. در صورت سرمایه گذاری دائمی و بالا، بهتر است از بسترهای غیرخاكی استفاده گردد.
در اینجا بسترهای خاكی معرفی می گردد. اندازه بسترهای كاشت به عرض 120 ـ 100 سانتیمتر و به طول حدود 35 متر انتخاب می شود. عرض مسیر و راهرو ها 80 سانتیمتر، بهتر است بستر كاشت از نوع مرتفع انتخاب شود. در این حالت بسترها به ارتفاع حدود 40 سانتیمتر بالای سطح زمین با خاك مرغوب پر می شوند و 30 سانتیمتر آن داخل زمین قرار می گیرد. بطوریكه عمق بستر حداقل 70 سانتیمتر باشد. خاك مناسب تركیبی است از 60 درصد خاك لومی با 40 درصد مواد افزودنی مثل پیت، ماسه، پوسته بذر، پوست درختان، تراشه چوب، خاك اره، كود دامی كاملاً پوسیده كه موجب اصلاح فیزیك خاك می گردد. PH بین 5/5 تا 6 محیط مناسبی برای رزهای گلخانه ای است.
در هر بستر 5 ردیف با فاصله 25 سانتی متر از همدیگر در نظر می گیرند که ردیف وسط حذف و به جای آن سیستم آبیاری قرار می گیرد یعنی در واقع کشت چهار ردیفه می شود. همچنین در روشهای رایجتر از دو ردیف بجای چهار ردیف استفاده می کنند که در صورت عدم وجود سیستم گرمایی مناسب جهت بهبود تهویه، بسترهای کشت 2 ردیفی توصیه می شود.


تغذیه :

در زمان كاشت گیاه از كود دهی زیاد باید خود داری كرد. كود بصورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار می گیرد. ازت، پتاسیم، منیزیم و آهن بطور منظم در محلول كودی استفاده می شود، در صورتیكه بر، مس، منگنز، مولیبدن بطوردوره ای به محلول كودی افزوده می شود. نسبتهای كودی ppm 195: 30: 220 (N:P:K) برای كود دهی رزهای گلخانه ای مناسب می باشد
.

ترکیب عناصر غذایی مورد استفاده در هیدرو پونیک رز

Nutrient element
0-6 weeks (mg/L)
6 weeks onwards (mg/L)
Nitrogen-nitrate
139
151
Nitrogen-ammonium
8
8
Phosphorus
37
37
Potassium
180
204
Calcium
137
132
Magnesium
24
26
Sulphur
45
50
Iron
1.45
1.45
Manganese
0.24
0.24
Zinc
0.14
0.14
Boron
0.21
0.21
Copper
0.06
0.06
Molybdenum:
0.05
0.05
K/N ratio
1.08:1
1.21:1


شرایط آب و هوایی مورد نیاز كشت

1ـ دما
از عوامل بسیار مهم در پرورش رز بوده و رابطه نزدیكی با شدت نور دارد. گیاه بایستی از شرایط دمایی مناسب برای رشد و نمو برخوردار باشد. ارقام و واریته های طبلیعی وقدیمی این گیاه بایستی حداقل به مدت یكماه تحت شرایط رفع نیازدمایی در دمای پایین زیر 10 درجه سانتیگراد قرار گیرد. که این نیاز در رزهای شاخه بریدنی جدید وجود ندارد
جدول رابطه درجه حرارت با میزان تولید كل رز

دمای روز و شب
متوسط دما
روزهای گلدهی
طول شاخه
تولید سالیانه درمترمربع
16-8
12
105
100-80
80
18-10
14
85
90-70
100
20-12
16
70
85-65
120
22-16
19
60
80-60
140
24-16
20
55
70-50
160
23-22
22
42
60-40
180

در زمینه دما حداقل درجه حرارت تحمل گیاه صفر و حداكثر 35 درجه سانتیگراد است. درخصوص تفاوت درجه حرارت شب و روز بهترین تفاوت مربوط به 6 تا 10 درجه است
دمای انتخابی برای رزهای گلخانه ای با توجه به شدت نور و موقع سال متفاوت است. بطور كلی دمای گلخانه را در شب 16 تا 17 درجه سانتیگراد، در روزهای كم آفتاب 21 درجه سانتیگراد و در روزهای با آفتاب زیاد 26 تا 27 درجه سانتیگراد انتخاب می كنند. در این شرایط دمایی گلها بعد از حدود 48 ـ 40 روز آماده برداشت می شوند. دمای حداقل خاک 15 درجه است که نبایستی از این دما کمتر شود

2ـ نور

نور نیز از فاكتورهای محیطی مهم د رتولید رز است. گیاه رز به شدت های بالای نور احتیاج دارد. به این خاطر بهترین گلخانه از لحاظ پوشش، گلخانه های شیشه ای است. البته شدت نورهای خیلی زیاد علاوه بر افزایش دمای گلخانه بر روی كیفیت و رنگ گلها تاثیر منفی دارد. البته میزان شدت نور به رقم و درجه حرارت بستگی دارد. در كشورهای مثل هلند گاهاً به دلیل كمی شدت نور در زمستان از نورهای مصنوعی نیز برای برخی واریته استفاده می كنند. ولی در ایران بعلت آفتاب فراوان در اكثر استانها نیازی به این كار نیست. معمولاً میزان نور مناسب بین 30 تا 55 هزار لوكس متغییر است. ولی در ایران بعلت آفتاب فراوان در اكثر استانها نیازی به این كار نیست

رطوبت نسبی
رطوبت نسبی همان رطوبت است كه در هوای اطراف گیاه و محیط گلخانه وجود دارد. این میزان رطوبت كه با رطوبت سنج قابل اندازه گیری است در حدود 60 درصد می باشد. زیادی آن باعث بروز بیماریهای قارچی مثل لكه سیاه، سفیدك می شود و كمبود آن نیز باعث كاهش رشد گیاه و كیفیت محصول می شود.
4- خاك یا بستر
در محیطهای كشت خاكی، خاك می بایستی از نوع سبك لومی شنی یا لومی رسی با حاصلخیزی مناسب باشد. خاك بایستی از تهویه مناسب برخوردار باشد اسیدیته مناسب خاك نیز بین 7-6 می باشد. در كشتهای خاكی، 4-3 تن كود دامی پوسیده را به هر هزار متر مربع اضافه می كنند و بعد از مخلوط یكنواخت اقدام به كشت پایه های رز می كند. در روشی كشت بدون خاك از بسترهایی نظیر پشم سنگ، کوکوپیت یا لیكا و پرلیت استفاده می كنند كه بصورت كشت بستری در بسترهایی به عرض حدود 50 سانتیمتر با دو ردیف و به عمق 30 سانتیمتر كشت انجام می شود البته در روش نسبتا مرسومی هم کشت به صورت گلدانی بر روی سکوهایی به ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر و در گلدان حاوی مواد بستری به صورت تک بوته یا دو بوته کشت انجام می شود . در هر یک از این روشها مطلوب است گیاه ارتفاع مناسبی برای عمل بندینگ از سطح زمین را داشته باشد.

انواع بسترهای هیدروپونیک

- پیت نارگیل: Coconut Peat = Coir Dust
از فراوری پوست میوه نارگیل حاصل می شودکه مراحل آن به قرار زیر است
تجزیه > درجه بندی > خشک کردن > پرس کردن
CEC متوسط تا زیاد دارد، PH برابر 5/4 تا 9/6 است، پایداری آن عالی است، دانسیته حجمی آن پائین استپشم سنگ Rock wool
از ذوب کردن صخره های بازالت یا برخی مینرالهای دیگر در دمای 1500 درجه سانتیکراد موادی ساخته میشود که مشابه فیبرهای ریز است.
تهویه آن عالی است، نگهداری رطوبت آن خوب است، CEC این بستر پائین است، PH خنثی تا قلیایی با اثر کم در محیط کشت دارد، پایداری بسیار زیاد بوده ودانسیته آن 264 گرم در لیتراست.

پرلیت Perlite
خاکهای آلومینیو سیلیکاتی هستند که حدود1000 درجه سانتیکراد حرارت دیده اند.خصوصیاتی مشابه ماسه ولی سبک را دارند.
حاوی فلوراید است که در بر خی گیاهان حساس نظیر لیلیوم لونگیفلوروم و دراسنا می تواند خسارتزا باشند، نگهداری آب کم و تهویه عالی دارد که این خاصیت با مصرف بسیار بالای آب و مواد غذایی همراه است و از آن به عنوان بستر مناسبی یاد نمی کنند.CEC خیلی کم وPH تقریبا 5/7 دارد. پایداری بسیار بالا بوده و دانسیته حجمی آن 80 تا 120 گرم بر لیتردارد.


رطوبت خاك

این محصول به رطوبتی متوسط احتیاج دارد. در شرایط كشت خاكی بایستی سطح خاك پای ریشه گیاه بین هر دو آبیاری خشك شود. تنش رطوبتی نیز به گیاه خسارت می زند.

زهکش:
رزها گیاهانی با سیستم ریشه ای عمیق هستند و آب کافی را در عمق نیاز دارند. زهکش در کشت خاکی رز بایستی تا حد ممکن تا عمق 90-100 سانتی متری خوب باشد. در مناطقی با سطح ایستابی بالا نیاز به لوله زهکشی است که اندازه لوله های زهکشی بسته به بافت خاک است و باید طوری طراحی شود که آب اضافی بستر کشت سریع خارج شود. این لوله ها در ایران با قیمت مناسب تولید می شود. در صورت عدم وجود شیب طبیعی برای زهکش آب باید از پمپ استفاده گردد.


تهویه :
تهویه گلخانه جهت كنترل میزان رطوبت، آفات و بیماریها و همچنین تامین دی اكسیدكربن مصرف شده در فرآیند فتوسنتز لازم و ضروری است. در گلخانه های رز از دریچه های سقفی برای تهویه استفاده می شود.

گلخانه مناسب رز :
سیستم تهویه بایستی بتواند دمای داخل گلخانه را کنترل نماید و تعادل بین دما و رطوبت را تامین نماید. در زمان تهویه از باد مستقیم بر روی محصول باید اجتناب شود. دیواره های جانبی گلخانه باید تا ارتفاع محصول باشد. تهویه و کانالهای مربوط به تهویه باید در بالای ارتفاع محصول قرار گیرد.
•در مواقع بارندگی از خیس شدن گیاه خودداری شود و از چکه کردن پوشش گلخانه ممانعت به عمل آید. ارتفاع گلخانه باید مطلوب و نسبتا زیاد باشد (بیش از5/4 متر) یعنی به عبارت دیگر حداقل 2 متر ارتفاع در بالای گیاه وجود داشته باشد. البته به عنوان اصل کلی گلخانه باید حداکثر جذب نور را داشته باشد. گلخانه های بلندتر ، پهنتر و قویتر بهترند. برخلاف گلخانه های ایران که عمدتاً پلاستیکی است در هلند پوشش گلخانه ها عمدتا شیشه بوده ودر سالهای اخیر از پوشش های اکریلیک نیز استفاده می شود. که عیب شیشه آن است که UV-b عبور نموده و باعث سیاهی گلبرگهای ارقام قرمز می شود. گلخانه های مولتی اسپان ازگلخانه های ونلو به دلیل ثبات بیشتر شرایط وحجم بیشتر هوا مطلوبترند.همچنین نورگیری آنها بیشتر و هزینه احداث آنها سبکتر است. لازم به ذکر است که شیشه های مورد استفاده در هلند در قطعات 2/112 در 150 استفاده می شود در حالی که عرض شیشه در گلخانه های ایرانی کمتر و مقدار قاب بیشتر شده و نور گیری را کاهش می دهد. شیب سقف به زاویه تابش و کثیف شدن سقف بستگی دارد که از 27 درجه در ونلو به 24-22 درجه در واید اسپان کاهش یافته است


خواب زمستانه:

در کشت های مزرعه ای، در نقاطی که شرایط نوری پایین حاکم است و هزینه انرژی بالا است برای گیاه خواب زمستانه(رکود) در نظر می گیرند. برگهای رز تا 5 درجه سانتی گراد زیر صفر تحمل سرمایی دارد و این تحمل به نوع رقم، حمله آفات و بیماریها، بلوغ بافت چوبی، رطوبت هوا، دما و ... بستگی دارد. اما در ارقام کنونی دنیا نیاز سرمایی و خواب زمستانه لازم نیست و در تمام طول سال گل می دهد.
رزهای اسپری کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می گیرند.


ارتفاع از سطح دریا:

بهترین ارتفاع از سطح دریا: 1800 تا 3000 متر


میزان آب مورد نیاز 60
متر مکعب0 در روز در هکتار
Ph مناسب:
در سیستم کشت خاکی اسیدیته مناسب بایستی حدود 5/6 باشد و در کشت هیدروپونیک این رقم بین 5/5 تا 6 است
EC مناسب کمتر از 8/1 است این رقم در سیستمهای هیدروپونیک بسته 7/0 استبندینگ:
عمل خمش تعدادی از شاخه های گیاه را می گویند که با هدف افزایش سطح برگ وافزایش میزان نورگیری صورت می گیرد.در این شکل نوع شاخه و روش انجام آن مشخص شده است.سیستم های کشت:
در کستهای خاکی دو روش وجود دارد که در روش اول در بستری به عرض 120 سانتیمتر 4 ردیف رز می کاشتند که فواصل روی ردیفها حدود 30 سانتیمتر در نظر گرفته می شد در روش دوم گیاه را در دو ردیف به فاصله 40 سانتیمتر از هم می کارند و سعی می کنند که گیاه مادری ارتفاع لازم را برای عمل بندینگ و جلوگیری از رطوبت زیاد بستر داشته باشد.
در کشتهای هیدرو پونیک مرسومترین روش کشت دو ردیفه است که یا در راکوول (پشم سنگ) یا پرلیت و یا کوکوپیت کشت می شود. در کشت راک وول مهم.لا از راک وول نوع اسلاب ( بلوک مکعبی) استفاده می شود و در کشت کوکو پیت از گلدانهای پنج تا 10 لیتری استفاده می شود که در گلدانهای بزرگ دو گیاه در یک گلدان با هم کشت می شود. در این سیستم بایستی از کوکو پیت بوفیرت شده ( کلسیم دهی شده) استفاده شود تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. در روش کشت پرلیت از یک بستر باریک یا کیسه های کشت(Grow bag) استفاده می شود.


برداشت :
روشهای تولید و برداشت رز در گلخانه به دو صورت پیوسته یا دوره ای است. در حالت پیوسته برداشت رزها بطور متوسط هر روز دوبار انجام می گیرد. در صورتیكه در برداشت دوره ای تمام گلها در یك مرحله برداشت می شوند و سپس به گیاهان اجازه داده می شود تا برای مرحله بعدی تولید گل بكنند. گلها زمانی كه یك تا دو گلبرگ شروع به تا خوردن می كنند، برداشت می شوند. از نظر عمر گلدانی، در مرحله ای که 21-40 % غنچه باز شده باشد(مرحله سوم) طول عمر طولانی تری نسبت به مرحله ای که 1-5 % غنچه باز شود (مرحله یک) در پی خواهد داشت.
محل قطع شاخه برای برداشت گل بالای اولین برگ پنج برگچه ای از پایین شاخه است. در فصل زمستان محل برش بالای دومین برگ پنج برگچه ای انتخاب می شود.


تیمار بعد از برداشت :

بعد از برداشت گلها یا به انبار سرد منتقل می شوند و یا بلافاصله به بازارهای نزدیك حمل می شوند در صورت انتقال به انبار سرد در دمای 0 تا 10 درجه سانتیگراد (بمدت 1 تا 2 روز) قرار داده می شوند. در غیر این صورت ته شاخه ها در داخل آب ولرم ( 23 تا 25 درجه سانتیگراد) محتوی مواد دوام بخش گل قرار داده می شوند. بهتر است رطوبت نسبی محیط بالا و در حد 80 درصد باشد.

عوارض، آفات و بیماریها :
تغییرات شرایط گلخانه مثل تغییرات شدید در دما، كاهش نور و نوسانات رطوبتی می تواند موجب بدشكلی گلها و كاهش بازار پسندی آنها گردد. لذا كنترل گلخانه و نگهداری آن در شرایط مناسب لازم و ضروری است. كنه ها، تریپس ها و شته ها از مهمترین آفات رزهای گلخانه ای به شمار می روند. سفیدك سطحی و كپك خاكستری نیز در شرایطی كه بوته ها مرطوب می شوند و دما كمی پایین می آید، در صورت عدم توجه و مراقبت به سرعت گسترش می یابد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
KSA
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:10 ب.ظ
Ꭲhis site ԝas... how do you sаy it? Relevant!!
Fіnally Ӏ've foundd somethіng that helped mе.
Kudos!
KSA
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:08 ب.ظ
Ꭲhis site ԝas... how do you sаy it? Relevant!!
Fіnally Ӏ've foundd somethіng that helped mе.
Kudos!
ezekiel
پنجشنبه 14 تیر 1397 11:28 ق.ظ
Ⅾ᧐ yߋu mind if Iquote а few of yоur posts ass lⲟng аs I provide credit and sources bafk tto yⲟur blog?

My website іs in thе ѵery samе area of іnterest as yours and my
visitors wpuld reаlly benefit from soe ᧐f tһe іnformation ʏou prеsеnt here.
Pleaѕe let mme know if this оkay with you. Tһanks!
viagra cobra kopen
شنبه 26 خرداد 1397 12:39 ب.ظ
Ꭲhank you foг the good writeup. Ӏt in fɑct wаs a amusement account it.
Looқ advanced to ffar ɑdded agreeable fгom уou!

Βy the wɑy, how can wwe communicate?
Jean-Christophe
پنجشنبه 24 خرداد 1397 05:41 ق.ظ
Hi, I tһink youг website mighut be hаving browser compatibility issues.
Ꮃhen I look at your website іn Firefox,
it looks fine bᥙt ᴡhen opening iin Internet Explorer, іt һas some overlapping.

I juѕt wanted to ցive you а quick heads up! Other then that,
wonderful blog!
cialis
جمعه 4 خرداد 1397 01:28 ق.ظ
Valuable information. Lucky me I found your website unintentionally, and I am stunned why
this twist of fate did not came about earlier!
I bookmarked it.
Eye Lashes
شنبه 29 اردیبهشت 1397 09:58 ب.ظ
It's amazing to pay a quick visit this web site and reading
the vews of all mastes regading this piece of writing, while I
am also keen of getting familiarity.
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 08:00 ق.ظ
Have been taking little over a month.
Joma Jewellery Sale
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:53 ق.ظ
One other fascinating piece of jewelry that has been greater than just a trend ring is the signet
ring.
Joma Jewellery Stockists
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:21 ق.ظ
Jewelery kinds of the 1940`s are acknowledged by the visibility
of yellow or tinted (green) gold, and also steadily rose gold (pink gold).
Cialis prices
جمعه 17 فروردین 1397 05:13 ب.ظ

Superb information. Thanks a lot.
tadalafilo generic low dose cialis cialis generico postepay buying cialis on internet low dose cialis blood pressure discount cialis we like it cialis soft gel cialis 20 mg effectiveness tadalafil 10 mg order cialis from india
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
پنجشنبه 16 فروردین 1397 06:36 ب.ظ
a photo op? on Bing. Plus my own individual web sites are But, there is a way you can pocket an additional
$20 weekly - with almost no work.
http://garciniacambogiapremium.net/garcinia-down-under
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:00 ق.ظ
Have been taking little over a month.
Robert's BJ boy
پنجشنبه 16 فروردین 1397 08:23 ق.ظ
In a negotiation, positioning performs an integral part
in the manner by which negotiators negotiate.
http://garciniacambogiapremium.net
دوشنبه 13 فروردین 1397 05:16 ب.ظ
Have been taking little over a month.
Robert's Blow Boy
شنبه 11 فروردین 1397 10:51 ب.ظ
We have been overworked, underpaid, and underappriciated.
cialis from india
شنبه 11 فروردین 1397 07:57 ب.ظ
I'm gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this blog on regular basis to get updated from latest news.
Isidro
شنبه 11 فروردین 1397 04:53 ب.ظ
Curler Instruments and Rolling Strips: you're going to get a constant thickness while you roll a sheet of
polymer clay using a pasta machine.
xysctb.com
شنبه 11 فروردین 1397 12:51 ب.ظ
However earlier than you'll make up your thoughts, you must take the time to explore all the options you may go for.
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 12:24 ب.ظ

You mentioned it wonderfully.
click here to buy cialis cialis 20mg preis cf achat cialis en europe click now cialis from canada viagra or cialis cialis pills in singapore we like it cialis price wow cialis 20 cialis 20mg click here to buy cialis
CialisPedly
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:53 ب.ظ

Reliable information. Regards!
generico cialis mexico try it no rx cialis cialis 20mg preis cf acquisto online cialis side effects for cialis wow look it cialis mexico cialis per paypa cialis generique 5 mg buying brand cialis online online cialis
livejasmin credit hack safe
جمعه 4 اسفند 1396 04:58 ق.ظ
هی من می دانم که این مسئله خاموش است اما من می خواهم بپرسم.
آیا شما علاقه مند به لینک های تجاری و یا شاید مهمان هستید
نوشتن مقاله وبلاگ یا بالعکس؟ وبلاگ من به تعداد زیادی از آن ها اشاره می کند
همان موضوعاتی را که شما بودید و من اعتقاد دارم که ما می توانیم از هر یک از آنها بهره مند شویم
دیگر. اگر شما اتفاق می افتد علاقه مند باشید احساس رایگان کنید
برای ارسال یک ایمیل به من منتظر شنیدن از شما هستم! وبلاگ عالی توسط راه!
dabs
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:50 ب.ظ
سلام من وبلاگ خود را با استفاده از msn کشف کردم. این بسیار است
مقاله به خوبی نوشته شده است. من مطمئن هستم که آن را نشانه گذاری و
بازگشت به خواندن بیشتر از اطلاعات مفید شما. از شما ممنونم به خاطر
پست. قطعا برگشتم
cam4 token generator android
سه شنبه 21 آذر 1396 11:38 ب.ظ
خیلی باحال! برخی از نکات بسیار معتبر! من قدردانی میکنم که این مقاله را بنویسید و بقیه وب سایت بسیار خوب است.
free imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 06:49 ب.ظ
Heya فقط می خواست به شما یک سر سریع و به شما اجازه می دانم چند از
تصاویر به درستی بارگیری نمی شوند. من مطمئن نیستم که چرا اما من فکر می کنم یک مسئله اتصال است.
من آن را در دو مرورگر مختلف آزمایش کرده ام و هر دو نتایج مشابهی را نشان می دهند.
clash royale gems hack
دوشنبه 8 آبان 1396 10:53 ب.ظ
وای! من واقعا الگو / موضوع این سایت را حفر می کنم.
این ساده است، اما موثر است. بارها و بارها این "تعادل کامل" بین قابلیت استفاده وجود دارد
و تجدید نظر بصری. باید بگویم شما عالی کار کرده اید
کار با این. علاوه بر این، وبلاگ فوق العاده سریع برای من در فایرفاکس بارگذاری می شود.
وبلاگ عالی!
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 02:02 ب.ظ
با سپاس از پدرم که با موضوع این وبلاگ به اشتراک گذاشت، این وبلاگ واقعا قابل توجه است.
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 12:42 ق.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من قدردانی میکنم که شما این مقاله و همچنین بقیه مقاله را می نویسید
وب سایت نیز بسیار خوب است.
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 06:41 ب.ظ
من کنجکاو بودم اگر تا به حال تغییر ساختار خود را در نظر داشتید
سایت؟ بسیار خوب نوشته شده است من عاشق آنچه شما باید بگویید. اما شاید شما می توانید کمی بیشتر در راه محتوای
بنابراین مردم می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. شما کردم
یک متن بسیار متنوع برای داشتن یک یا دو عکس.
آیا شما می توانید آنرا در فضای بهتری جا دهید؟
cheap phone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:36 ق.ظ
این سایت... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد.
متشکرم!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30